YENİ NESİL TEKNİK SERVİS

En Fazla Arızalanan iPhone

2019 | En Fazla Arızalanan iPhone Modelleri

En Fazla Arızalanan iPhone

En Fazla Arızalanan Telefonlar

2019 yılı içerisinde Fixplan Teknik Servislerinde, en fazla arıza kaydı açılan telefonlar ve verdikleri arızalar.

2019 - Arıza Kaydı

Her elektronik cihaz gibi akıllı telefonlar da, herhangi bir hasar veya darbe almadan bozulabiliyor.

Telefon dünyasında yaşanan teknolojik yarış içinde, üreticiler rekabete ayak uydurmak isterken daha çabuk arızalanan veya kronik arızaları olan telefonlar üretebiliyorlar. Bu telefonların bazıları piyasadan geri çekilirken, bir kısmı arızalarıyla kullanıcıları üzüyor.

En fazla teknik servis kaydı açılan cihazlar ve arızalar şu şekilde;

En Fazla Arıza Kaydı Açılan Telefonlar

‘Mobile Device Repair and Security Report’ en fazla arızalanan Android temelli telefon marka ve modelleri ile ilgili bir rapor yayınladı. Bu rapora göre en fazla arızalanan Android telefonların başında Samsung, ardından Xiaomi ve Motorola geliyor. Samsung’un liste başında olmasının sebebi ise çok fazla üretim yapması ve en çok kullanıcıya sahip marka olması. Yani arızalanan telefon sayısı belirtilmiş ancak kullanıcı ve arıza ortalaması alınmamış.

Fixplan Türkiye tarafından en fazla onarımı yapılan cihazların başında ise iPhone 6 gelmekte. iPhone 6 için en fazla yapılan işlem batarya değişimi iken, kullanıcı hatasından kaynaklı ekran değişimleri ikinci sırada yer alıyor. Yukarıda bahsi geçen anakart arızaları ise iPhone 6 modellerinde en sık karşılaşılan üçüncü arıza tipi.

En çok arıza kaydı açılan modeller içinde ikinci sırada iPhone 6s yer alıyor ve en fazla yapılan işlem kullanıcı hatası kaynaklı ekran değişimleri. Batarya değişimi ikinci ve anakart arızaları üçüncü sırada yer alıyor.

iPhone 7 ise, arıza kaydı en fazla açılan cihazlar sıralamasında üçüncü sırada ve en fazla verdiği arıza ise ses entegresi problemi. Bu arıza meydana geldiğinde, arama yaptığınızda hem siz hem de karşı taraf sesi duyamamakta ve hoparlör düğmesi basılamaz hale gelmektedir. Ekran değişimi ve batarya değişimleri de sıklıkla yapılan onarımlar arasındadır.

En Fazla Kayıt Açılan Arızalar

1. Darbeye Dayalı Arızalar

Ekran Kırılması
Darbe kaynaklı meydana gelen sorunların başında ekran kırılması yer alıyor. Telefonların özellikleri ve nitelikleri arttıkça, zarar görmesi durumunda onarım maliyetleri de aynı oranda artıyor.

Örneğin LCD teknolojisi kullanan bir iPhone 8 ekran fiyatı, OLED teknolojisi kullanan iPhone X gibi bir cihaza göre çok daha uygun oluyor. Dolayısıyla telefon alırken sadece satış fiyatına değil, sonradan başınıza gelebilecek problemlerin onarım ücretlerine de göz geçirmekte fayda var.

Arka Cam Kırılması
Samsung Note 5, iPhone 8 ve üzeri modellerde, kablosuz şarj teknolojisi olması sebebiyle cam malzemeden üretilen arka bölümün kırılmasına da artık ekran kırılmaları kadar sık karşılaşılıyor. Üstelik ön camı kırılan bir iPhone garanti kapsamı dışında kalmıyor ve onarımı mümkünken, arka camı kırıldığında garanti kapsamı dışında kalıyor ve yetkili servisler tarafından indirimli bir ücretle cihazın yenisi teklif ediliyor. Bunun sebebi ise arka cam değişim işleminin oldukça zahmetli bir işlem olması ve işlem sırasında cihazın zarar görebilme ihtimalinin olması.

2. Batarya Değişimleri

Eskimiş bir batarya, kolesterolle kaplanmış bir kalbe benzer. Eğer bu kalbi aşırı zorlarsanız, organlarınız için gereken kanı pompalamayabilir ve ölüme neden açabilir. Tıpkı kalp gibi, eskimiş bir batarya, telefon için gerekli enerjiyi sağlayamazsa, aniden devre dışı kalabilir. iPhone, bu durum meydana gelmemesi ve ani kapanmalar yaşanmaması için, eskiyen bataryalarda cihazların performansını düşürmektedir. Cihazınızın eski performansına kavuşması için bataryanızın değişmesi gerekir. Burada önemli olan konu, piyasada satılan her bataryanın aynı kalitede olmadığını ve düşük kalitede bir pilin, cihazınıza daha çok zarar verebileceğini bilmenizdir!

3. Toz ve Kir Kaynaklı Arızalar

Ahize ve Hoparlör
Özellikle telefonununuz ahizesinden az ses geliyorsa, sebebi büyük olasılıkla kirlenmiş bir ahize filtresidir. Ahizenin filtresini nazik bir şekilde bant kullanarak temizlediğinizde problem büyük ölçüde azalır. Daha inatçı kirler için kürdan ucunu bastırmadan ahizeye sürtebilirsiniz ancak sert yapmanız durumunda daha fazla zarar verebileceğinizi unutmayın.

Şarj Soketi

Şarj soketine tam oturmayan bir şarj kablonuz varsa bu da aynı şekilde kir ve toz kaynaklı olabilir. Telefonunuzun şarj soketinin içinde biriken ve sıkışan toz, kablonuzun tam oturmasına engel olabilir.

4. Kronik Arızalar

Bazı telefon modellerinde kronik arızalar mevcuttur. Bu arızalar elbette her telefonda görülmez ancak sıklıkla karşılaşılan arızalardır. Örnek vermek gerekirse iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modellerinde ses entegresi problemi, iPhone 6 Plus modellerde dokunmatik entegresi problemi sık karşılaşılan arızalardır. Bu arızalar bazen küçük bir darbe ile ortaya çıksa da, bazen hiç bir darbe olmadan da meydana gelebilmektedir.

5. Sıvı Teması

Öncelike şunu belirtmekte fayda var. Telefonunuz su geçirmez değildir! Suya karşı dayaklıdır! Ayrıca bu dayanıklılık zaman içinde azalmaktadır. Yani bugün havuza girdiğinizde su geçirmeyen telefonunuz, bir yıl sonra üzerine az miktarda su döküldüğünde arızalanabilir. Telefonu bozan sıvı değil, sıvının içinde yer alan mineraller ile elektronik devrelerin verdiği tepkimedir. Bu durum bazen en kritik parçalarda meydana gelip cihazda büyük arızalara yol açarken, şanslıysanız hiç bir sorun yaşamadan kullanmaya da devam edebilirsiniz.

Sıvı teması olduğunda telefonunuzu pirinç içine koymak problemi çözmeyecek, hatta pirinç içinde bulunan ve gözle göremeyeceğiniz toz parçalarının telefonun içine kaçması sebebiyle daha büyük arızalara neden olabileceğini unutmayın.

6. Anakart Arızaları

Anakart arızaları, kronik cihaz arızaları ile bağlantılı olabileceği gibi, bazen aldığı bir darbe ile, bazen hiçbir darbe almadan da ortaya çıkmaktadır. Telefonunuzu gece yatarken sorunsuz bir şekilde şarja taktınız, sabah uyandınız ve telefon çalışmıyor! Cihazınız anakart arızası vermiş olabileceği gibi, bunun dışında da pek çok sebebi olabilir.

Anakart, telefonunuzun en temel ve en değerli parçasıdır. Apple tarafından yedek parça olarak anakart üretilmediği için, aldığınız bu parça başka bir telefondan sökülmüş olacaktır. Satın aldığınız anakartın daha önce tamir görmüş olma ihtimali (ve sizin eski problemi ne olduğuna dair hiç bir fikriniz olmayacak), IMEI’si kopyalanmış, yurt dışı kayıtsız bir anakart olması veya çalıntı olma ihtimali olacaktır. Bu nedenle anakart satın almak yerine, bu konuda uzman bir serviste onarım yapılması daha doğru olacaktır.

En fazla arızalanan iPhone modelleri ve arıza kayıtları hakkında güncel bilgi almak için Teknik Rapor Sayfamızı takip edebilirsiniz.

Fixplan, mobil cihazlar için, profesyonel tamir araçları ile yerinde tamir hizmeti sunan Türkiye’nin ilk ve tek firması. Fixplan ekibi, dilediğiniz adrese, özel tasarım VW Transporter servis araçları ile geliyor ve telefonlarınızı ortalama 30 dakika içinde, yanınızda tamir ediyor.

Kampanya ve Fırsatlar için bizi takip edin.

Fixplan Hizmet Araçları

Yerinde Tamir Hizmeti

Servis Araçları

Türkiye’nin ilk ve tek profesyonel yerinde tamir araçları ile hizmet veren firması olan Fixplan ile tanışın! İçinde profesyonel atölye barındıran özel tasarım araçlarımız ile dilediğiniz adrese geliyor, telefonlarınızı 30 dakika içinde tamir ediyoruz.

İster ofisimize getirin, ister servis size gelsin !