Apple yeni iOS 13 güncellemesini bu hafta WWDC (Dünya Geliştirici Konferansında) duyurdu. Son güncelleme, sonbaharda dünyadaki iPhone ve iPod Touch sahiplerine sunulacak, ancak geliştiricilerin, mobil işletim sisteminin yeni sürümünü hemen yükleme ve yeni özellikleri test etme şansları oldu.

Apple CEO’su Tim Cook, açılış konuşmasında iki saatlik açılış konuşmasıyla tarihin en büyük açıklamalardan birini gerçekleştirdi. Apple, iOS 13’te 3D Touch’ı gözden çıkardı. Bilmeyenler için, 3D Touch, iOS yüklü ve desteklenen cihazlarda, ekrana ekstra güç uygulayarak farklı menülerin açılmasını sağlayan bir özelliktir.

Apple, Eylül 2015’te basınca duyarlı ilk ekranını iPhone 6S ve iPhone 6S Plus ile tanıttı. O zamandan beri, 3D Touch ile ekranını geleneksel masaüstü setinde görülen sağ tıklama gibi çalışan iOS mobil işletim sistemine entegre etti.

Basınca duyarlı bir ekran içermeyen iPhone XR’nin piyasaya sürülmesiyle Apple, Haptic Touch ile 3D Touch’ı değiştirdi. Bu, küçük dokunsal geribildirim ile uzun bir basış, ekrana daha güçlü bir basmanın yerini aldı. Peek ve Pop veya Hızlı İşlemler gibi en kullanışlı 3D Dokunma özelliklerinin birçoğunu desteklemediği için bu biraz zor oldu.

Haptic Touch Geliyor.

iOS 13 ile birlikte Apple, Haptic Touch‘ın gelişmiş bir versiyonunu basınca duyarlı bir ekrana sahip olsa bile her iPad ve iPhone modeline sunacak gibi görünüyor. Bu, 3D Touch ekrana sahip bir iPhone’a sahip olanlar için korkunç bir haber; çünkü başlatıldığından bu yana telefonunuzda bulunan bir özelliği ortadan kaldırıyor.

Neyse ki, Hızlı Eylemler (ana ekranda bir uygulama simgesine daha fazla baskı uygularken ortaya çıkan sık kullanılan eylemlerin menüsü) şimdi iOS 13’te Haptic Touch ile desteklenmektedir. URL veya e-postanın içeriğini önizleme özelliği de (Peek olarak da bilinir) eklenmiş.

Bu özellikleri 3D Touch uyumlu bir ekrana sahip bir akıllı telefonda kullanmak isteyenler, iOS 13’e yükseltme ile hızda bir düşüş görecekler. Bunun nedeni, artık bir simgeye 3D Dokunmak ve ardından öğeye kaydırmak mümkün değil. Hızlı İşlemler ve tetiklemek için parmağınızı ekrandan kaldırın. Bunun yerine, iPhone size dokunsal bir dokunuşla dokunup menüyü başlatana kadar simgeyi uzun basmanız, ardından parmağınızı ekrandan kaldırıp öğeye dokunmanız gerekir.

Fixplan Yeni Nesil Teknik Servis | iPhone Servis Ankara