YENİ NESİL TEKNİK SERVİS

iOS 13 Karanlık Mod

Pil Performansı

Karanlık Mod

KARANLIK MOD

iOS 13 ile birlikte gelen karanlık mode nedir?

OLED ve LCD

OLED ve LCD ekranların farkları nelerdir, nasıl çalışır?

PİL TASARRUFU

Karanlık Mod tüm ekranlarda pil tasarrufu sağlar mı?

SERVİS

Fixplan Yeni Nesil Teknik Servis Hakkında

iOS 13 Karanlık Mod

Güç Tasarrufu

Karanlık mod nedir, ne işe yarar?

Bilmeniz Gerekenler

iOS 13 ile birlikte gelecek olan “Karanlık Mod” ile tanıtıldı. Karanlık mod hem görsel bir farklılık yaratacak, hem gece ve az ışıkta kullandığınızda gözlerinizi yormayacak hem de pil tasarrufu sağlayacak. Ancak maalesef tüm iPhone telefonlar karanlık mod ile pil tasarrufu yapamayacak. Neden mi?

OLED ve LCD Farkı

Yeni nesil iPhone OLED ekranları, geleneksel iPhone LCD ekranlardan daha farklı olarak çalışmaktadır. OLED ekranlarda her bir piksel kendi ışını yansıtmaktadır ancak LCD ekranlarda tüm pikseller tek bir ana ışık tarafından aydınlatılır.

Siyah pikseller OLED ekranlarda herhangi bir güç kullanmaz, çünkü bir ışık yansıtmasına gerek yoktur ve LCD siyahına göre daha net bir siyah renk sunar. LCD ekranlar ise tek bir ışık kaynağı kullandığı için, görüntünün siyah, beyaz veya mavi olması pil tasarrufu konusunda bir değişiklik sağlamaz.

Yani eğer OLED ekranlarda siyah ağırlıklı bir arkaplan resmi kullanırsanız, ekran, sadece siyah dışındaki renkleri yansıtmak için bir güç kullanacaktır.

Karanlık modun tanıtımını yapan birçok kaynak ve makale önemli bir noktayı atlıyor; eğer LCD ekran kullanıyorsanız, karanlık mod size pil tasarrufu sağlamaz.

Telefonum OLED mi?

Telefonunuzda OLED ekran olduğundan emin değil misiniz? iPhone X, iPhone XS ve XS Max, OLED ekranlarını kullanırken, iPhone XR ve X’ten önceki her iPhone modeli LCD ekran kullanır. En yeni Samsung telefonları, özellikle Galaxy S ve Note serisi, son 3 yıldır OLED ekranları kullanıyor. 

Google mühendisleri, normal mod yerine karanlık mod kullanarak Google Haritalar üzerinde ekran gücü kullanımında yüzde 63 tasarruf hesapladı. AppleInsider ise ekran kullanımında %60 enerji tasarrufu sağladı. Bu genel kullanımda, günlük ortalama 1 saat kullanıma tekabül eder. Daha önemlisi, bataryanızı ne kadar az şarj ederseniz, o kadar uzun ömürlü olacaktır.

iPhone Servis

Karanlık mod avantajları

Güç tasarrufu sağlamanın yanı sıra, karanlık mod uygulamaları kullanmanın farklı yararları da vardır. Bembeyaz ışıklı telefonunuzu karanlıkta açmak sizi ve etrafınızdakileri rahatsız edebilir. Özellikle beyaz web sayfalarına veya tamamen beyaz Google uygulamalarına bakarken! Karanlık bir odada bir telefona bakacaksanız, çoğunlukla karanlık bir ekrana bakmak daha az yorucu olur.

Yeni Nesil Teknik Servis

Her türlü soru ve teknik servis talepleriniz için Fixplan müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. iPhone ve Samsung telefonlarda, 1 yıl garantili orijinal ekran değişimi yapmaktayız.

Fixplan Yeni Nesil Teknik Servis | iPhone Servis Ankara 

Kampanya ve Fırsatlar için bizi takip edin.

Fixplan Hizmet Araçları

Yerinde Tamir Hizmeti

Servis Araçları

Türkiye’nin ilk ve tek profesyonel yerinde tamir araçları ile hizmet veren firması olan Fixplan ile tanışın! İçinde profesyonel atölye barındıran özel tasarım araçlarımız ile dilediğiniz adrese geliyor, telefonlarınızı 30 dakika içinde tamir ediyoruz.

İster ofisimize getirin, ister servis size gelsin !