YENİ NESİL TEKNİK SERVİS

iPhone 11

Yenilikleri ve XR Kıyaslaması

iPhone 11 Ekran Değişimi

Apple iPhone 11

XR Karşısında Yapılan Geliştirmeler

iPhone 11 Yenilikleri

Apple bu hafta iPhone XR’ın üst modeli iPhone 11’i yayınladı.

Tasarım

iPhone 11 de tıpkı iPhone XR gibi alüminyum ve camdan oluşan bir görünüme sahip olsa da, arka tarafındaki değişikler hemen göze çarpıyor. Öncelikle yeni arka çift kameralar sol üst bölümdeki kare bölümün içerisinde yer alıyor. Apple logosu telefonun merkezinde bulunurken, “Apple” ismi ise artık yazılı olarak telefonun üzerinde bulunmuyor.

Bunların dışında ise büyük bir değişiklik yok. Ekran, anten şeritleri, yan düğmeler, ses açma-kapama ayarı, mikrofon ve hoparlör girişi iki telefonda da aynı yerde bulunuyor.

Ayrıca iki telefon da neredeyse aynı hacime ve kütleye sahip.

iPhone 11, 6 yeni renk seçeneği ile geliyor. Kırmızı, beyaz, siyah, sarı renklerinin üstüne, yeni mor ve yeşil renk seçenekleri ekleniyor.

iPhone 11

Ekran

iPhone 11 ve iPhone XR’ın ekranları da aynı. 6.1 inç genişliğine sahip LCD Ekran, 1792×828 piksel çözünürlüğüne (inç başına 326 piksel) ve 625nit maksimum parlaklığa sahip.

Tıpkı iPhone XR’daki gibi iPhone 11’de de ekrana uzun dokununca işlevsel kısayollara ve özelliklere ulaşabileceğiniz Haptic Touch yazılımı bulunuyor. Fakat bundan önceki iPhone’ların aksine, 11’in ekranında 3D Touch özelliği bulunmuyor.

Performans

iPhone 11, Apple’ın yeni A13 biyonik çipiyle güçlendirildi ki böylece şimdiye kadarki en hızlı CPU’ya sahip akıllı telefon oldu.

7 nanometrelik yapıya sahip bu çipteki 4 yüksek verimlilik çekirdeği, A12 çipindekilere göre %20 daha hızlı çalışıyor ve %40 daha az enerji tüketiyor, 2 yüksek performans çekirdeği ise %20 daha hızlı ve %30 daha verimli çalışıyor.

Batarya Ömrü

Apple iPhone 11’in XR’a göre ortalama 1 saat fazla bir batarya ömrüne sahip olduğunu söyledi. Yapılan testlere göre iPhone 11’in bataryası 17 saat çevrimdışı video oynatımına, Wi-Fi üzerinden 10 saat video yayınına ve 65 saat müzik oynatımına dayanabiliyor.

iPhone 11’de 18W’lık USB-C şarj aleti ile bataryayı %50’ye kadar 30 dakikada doldurabilen kablosuz şarj özelliğine sahip. Ayrıca eski USB-A kablolu 5W’lık şarj aleti iPhone 11’de de bulunuyor.

Kameralar

Arka kamera sistemi büyük ihtimal iPhone 11’deki en büyük yenilik. Geniş açılı ƒ/1.8 lense ultra geniş ƒ/2.4 (120 derece açılı) lens de eklendi. Yeni eklenen ultra geniş lens 0,5x’e kadar yakınlaştırmaya ve dört kat daha çok görüntü yakalamaya yarıyor.

 Ayrıca geniş açılı lense eklenen yeni bir sensörle beraber Gece Modu’ndaki görüntüler daha az parazitli ve daha parlak gözüküyor. Bu özellik Google’ın yeni telefonu Pixel’deki Gece Görüşü özelliğine benziyor.

Üçüncü nesil Neural Engine, yeni nesil Smart HDR sayesinde çok daha doğal görünümlü fotoğraflar ortaya çıkmasını sağlıyor. Ayrıca sonbaharda gelecek yeni Deep Fusion özelliği ile birlikte fotoğraflar ve dokular piksel piksel işlenecek.

Portre Modu artık sadece insan yüzü değil hayvan yüzlerini de algılayacak. iPhone X, XR, XS ve XS Max’da da bulunan bu mod sadece insan yüzü algılıyordu ve Halide gibi uygulamalar ile objeler ve hayvanlar da algılanabiliyordu.

iPhone 11’de Doğal, Stüdyo, Kontür, Sahne, Stage Mono ve High-key Mono olmak üzere 6 Portre Işıklandırma özelliği bulunuyor. Bu özelliklerden son üçü iPhone XR’da bulunmuyordu.

Ayrıca yine sadece iPhone 11 ‘e özel 120 FPS çekim yapabilen yavaş çekim ön yüz çekim modu ekleniyor.

iPhone Gece Modu

Bağlantı

iPhone 11 her ne kadar 802.11ax ve Gigabit-sınıfı LTE ile birlikte teorik olarak daha iyi bir indirme hızına sahip olsada, Dünya üzerindeki lokasyon ve internet bağlantısı problemlerinden dolayı çok büyük bir değişimin hissedilmesi beklenmiyor.

Apple’ın yeni ürettiği U1 çipi ile birlikte diğer U1’e sahip Apple cihazlarının lokasyonları saptanabilecek. 

Depolama ve Ücretlendirme

iPhone 11, 3 depolama seçeneği ile birlikte çıkacak. Amerika satış fiyatları, 64 GB depolama alanına sahip versiyonu 699$, 128 depolama alanına sahip versiyonu GB 749$, 256 GB depolama alanına sahip versiyonu 849$ olarak belirlendi. Tabiki bu ürünlerin ülkemizde satış fiyatları çok daha yüksek olacaktır.

Apple, iPhone XR satmaya ise devam edecek. Bu telefonun 256 GB depolama alanına sahip versiyonu ise 599$ üzerinden satılacak.

Sonuç

Her ne kadar iPhone 11 fotoğrafçılıkla uğraşan insanlar için iyi bir seçenek gibi gözükse de, iPhone XR düşürülmüş fiyatıyla daha iyi bir seçenekmiş gibi gözüküyor.

Kampanya ve Fırsatlar için bizi takip edin.

Fixplan Hizmet Araçları

Yerinde Tamir Hizmeti

Servis Araçları

Türkiye’nin ilk ve tek profesyonel yerinde tamir araçları ile hizmet veren firması olan Fixplan ile tanışın! İçinde profesyonel atölye barındıran özel tasarım araçlarımız ile dilediğiniz adrese geliyor, telefonlarınızı 30 dakika içinde tamir ediyoruz.

İster ofisimize getirin, ister servis size gelsin !