fbpx

YENİ NESİL TEKNİK SERVİS

HABERLER

FIXPLAN TÜRKİYE

iPhone Anakart Satışı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

iPhone Anakart Değişince IMEI Değişir mi? iPhone Anakart Satışı var mı?

Kısaca, evet anakart değişince IMEI değişir ve birçok sıkıntısı vardır. Sıfır anakart satışı olmaz ve anakart almak oldukça riskli bir işlemdir.

 

Peki bu işlemin avantaj ve dezavantajları nedir?
Öncelikle bu işlemin çoğu durumda pek bir avantajı olmadığını belirtelim. Apple yedek parça üretimi olarak anakart üretmez ve iPhone anakartlarını yetkili servisler dahil hiç bir yerde satışı yoktur. Anakart arızası olan iPhone cihazlar, Yetkili Servislerde yeni bir iPhone ile değiştirilir. 

Dolayısıyla iPhone anakart satın aldıysanız veya size anakart değişimi yapılacağını söylediler ise çok dikkatli olunması gereken bazı konular vardır.

Bunların başında, cihazınızın anakartı değiştiğinde IMEI numaranızda değişir. IMEI numarası her telefon için ayrı bir kimlik numarasıdır. IMEI no değişmesi demek, telefonunuzun kasasında ve kutusunda belirtilen seri numaralarının birbirleri ile uyumsuz olması ve en basit anlamda cihazının değerinin düşmesi anlamına gelir.

Daha sıkıntılı konulara örnek vermek gerekirse; Size satılan iPhone anakart, Apple tarafından yedek parça olarak üretilmediği için başka bir iPhone’dan sökülmüş bir anakart olacaktır. Bu anakart muhtemelen daha önce tamir görmüş (ve sizin eski problemi ne olduğuna dair hiç bir fikriniz olmayacak), IMEI’si kopyalanmış, çalıntı veya ByLock kullanılmış bir anakart olacaktır.

 

Tamir Görmüş 2. El Anakart
iPhone anakart tamir işlemi profesyonelce ve doğru şekilde yapıldığı taktirde sorunsuz olarak çalışmaya devam eder. Ancak, satışı yapılan bir anakart, muhtemelen daha önce pek çok işlem görmüş, uzun uğraşlar sonucu tamiri sağlanmış ve muhtemelen ömrü çok uzun olmayan bir anakart olacaktır.

 

IMEI Kopyalanmış 2. El Anakart
Tekrar belirtmekte fayda var, Apple yedek parça olarak anakart üretmez ve satmaz. Size satışı yapılan anakart için hiç tamir görmemiş ve sıfır deniliyorsa eğer, durum daha da vahim olabilir. Bu iPhone anakartı yurtdışı bir cihazdan sökülmüş ve IMEI numarası kopyalanmış olabilir. Yani bir süre için sorunsuz çalışan anakart, bir süre sonra kayıtsız diye bir mesaj alacak ve telefon kapanacaktır.

 

Çalıntı ve ByLock Kullanılmış Anakart
Almış olduğunuz anakart hiç onarım görmemiş ise, çalıntı veya daha önce ByLock kullanılmış bir cihazdan sökülmüş olma ihtimalini de doğurmaktadır. Çalınan cihazı parçalamak ve parça parça satmak maalesef sıkça yaşanan bir durumdur.

iPhone Anakart Fiyat

Peki Anakartı Bozulan bir iPhone için Ne Yapılmalıdır?

Yukarıda belirttiğimiz sebeplere ek olarak, Anakart satın almak için ödeyeceğiniz para, neredeyse ikinci el bir cihaz ile aynı olacaktır, çünkü telefonunuza yer alan en büyük ve en değerli parça anakarttır.

Bu durumda bizim ilk tavsiyemiz, cihazınızın anakartını, profesyonel, güvenilir ve yapılan işleme garanti veren bir teknik serviste tamir ettirmektir. Garanti verilmeyen hiç bir anakart işlemi yaptırmamanız çok önemli. Çünkü yanlış yapılan tamir işlemlerinde, anakartınızın 1-2 ay içerisinde tekrar aynı hatayı verme ihtimali çok yüksektir.

Fixplan Türkiye olarak biz, ESD standartlarına uygun, Türkiye’nin en gelişmiş anakart tamir atölyelerimizde yaptığımız tüm işlemlere, belgesiyle beraber 3 ay garanti veriyoruz.

Unutmayalımki anakart konusunda her arızanın onarımı mümkün olmayabilir. Bazen de tamiri mümkün olsa bile, uzun süreli bir onarım olmayabilir. Bu gibi durumlarda Fixplan olarak tavsiyemiz, ikinci el anakart almanız değil, güvenilir bir yerden ikinci el bir telefon almanız olacaktır.

Fixplan Yeni Nesil Teknik Servis | iPhone Servis Ankara

Fixplan Hizmet Araçları

Yerinde Tamir Hizmeti

Servis Araçları

Türkiye’nin ilk ve tek profesyonel yerinde tamir araçları ile hizmet veren firması olan Fixplan ile tanışın! İçinde profesyonel atölye barındıran özel tasarım araçlarımız ile dilediğiniz adrese geliyor, telefonlarınızı 30 dakika içinde tamir ediyoruz.

İster ofisimize getirin, ister servis size gelsin !

Sormak ve söylemek istedikleriniz...

Fixplan Türkiye hakkında öneri, tavsiye, soru ve şikayetleriniz için bize ulaşın. Servis fiyatları bölümünden tüm cihazların güncel onarım ücretlerine ulaşabilirsiniz.

Franchise Sistemi

Franchising hakkında detaylı bilgi ve başvurularınız için lütfen Franchise bilgilendirme sayfasında yer alan başvuru formunu doldurunuz.