YENİ NESİL TEKNİK SERVİS

HABERLER

FIXPLAN TÜRKİYE

iPhone Batarya ve Pil Değişimi Gerekli mi?

iPhone pilinin ne zaman değiştirilmesi gerektiğini mı merak ediyorsunuz? Telefonunuzu birkaç yıl kullandıysanız, piliniz tükenmeye başlamış olabilir. iPhone pilinin değiştirilmesi gerekip gerekmediğini kontrol etmek için kılavuzumuzu okuyun. Pilinizin ömrünün sonuna gelip gelmediğini ve bu konuda ne yapabileceğinizi öğrenin.

Tüm şarj edilebilir piller zamanla etkinliğini kaybeder ve ne yazık ki iPhone pili bir istisna değildir. Batarya süre geçtikçe daha sık şarj edilmesi gerekebilir, şarjı daha az tutar, hatta telefonunuz beklenmedik bir şekilde kapanmaya başlayabilir.

Apple tarafından iPhone pilinin 500 şarj döngüsü tamamlandığında, değiştirilmesi gerektiği önerildi. Maalesef iOS şu anda mevcut pilinizin kaç kez şarj edildiğini göstermez, ancak pilinizin sağlığını kontrol etmenin başka yolları da vardır. Fixplan servislerinde iPhone şarj döngüsü sayınızı ve piliniz hakkında çok daha detaylı bilgiyi öğrenebilirsiniz. Uzun uzun yazıyı okumayım diyorsanız, kısaca bizim tavsiyemiz, pil sağlığınız %80 seviyesinin altına düştü ise pil değişimi yaptırmanız.

2018 Yılının başlarında, Apple, iPhone pil sağlığı konusunda yüzdelik bir oran göstermeye ve bu oranın cihazın genel performansını etkileyip etkilemediğine dair bir bilgi veren bir özelliği iOS yazılım güncellemesi ile yayınladı.

İOS 11.3’ün piyasaya sürülmesinin ardından, pilinizin ne kadar iyi çalıştığını ve değiştirilmesi gerekip gerekmediğini görmek mümkün oldu ve bu özellik, iOS 12’de geliştirildi.

iPhone pilinizin değiştirilmesi gerekip gerekmediğini kontrol edin

1. Ayarlar > Pil sekmesine gidin.

2. Pil Sağlığı üzerine dokunun.

3. Maksimum Kapasite – bu kısım, sıfır bir pile göre, mevcut pil kapasitesini göstermektedir. iPhone ne kadar eski olursa, bu sayı o kadar düşük olur. Apple, düşük kapasiteli pillerin, daha kısa süreli bir kullanım sağlayacağını belirtiyor.

4. iPhone bataryanız düzgün bir şekilde çalışıyorsa, “Bataryanız şu anda en yüksek – normal performansı destekliyor” mesajı göreceksiniz.

5. Ancak, iPhone pili gücünü kaybettiği için normal çalışma standartlarını sağlayamadığından beklenmedik bir kapanma yaşadıysa, “Bu iPhone beklenmedik bir kapanma yaşadı çünkü piliniz gerekli gücü sağlayamadı. Bunun tekrar olmasını önlemek için performans yönetimi uygulanmıştır.” mesajı görebilirsiniz.

6. Yukarıdaki ifadenin yanında, Devre Dışı Bırak seçeneğini göreceksiniz. Devre dışı bırakmanız durumunda iPhone beklenmedik bir kapanma daha yaşayabilir ancak performansında bir düşüş olmayacaktır.

7. Pilinizin sağlığının önemli ölçüde azaldığı konusunda ek bir uyarı görebilirsiniz. Bu durumda Fixplan servisleri, tam performans ve kapasiteyi geri kazandırmak için pili değiştirebilir.

iPhone Pil Değişimi

Pilinizin kapasitesinin düşük olması, ancak Performans Yönetimi’nin uygulanmamış olması mümkündür. Bu, beklenmedik bir kapanma yaşama ihtimalinizin düşük olduğunu gösterir. Ancak, grafiksel olarak yoğun bir kullanım durumunda, batarya yüzde 20’nin altındayken, performans ayarları tetiklenebilir.

Pil sağlığınızın azaldığını belirten bir mesaj görürseniz, telefonunuzu kullanmaya devam edebilirsiniz, ancak düşük şarj kapasitesi ve bazı hafif stabilite sorunları yaşayabilirsiniz. Cihazınızı Fixplan servislerine götürdüğünüz taktirde konu hakkında çok daha detaylı bilgi size gösterilecektir.

iPhone pilinizin yeni bir pil gerektirebileceğinin bazı göstergeler; normalden daha kısık ekran ışığı, düşük hoparlör sesi, kaydırma sırasında ekranda titreme, bazı oyunların hızında azalma ve daha uzun uygulama başlatma süreleri buna örnek gösterilebilir.

Bir iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone SE, iPhone 7 veya iPhone 7 Plus’a sahipseniz, batarya değişimi bu yazıyı yazdığımız tarihlerde (Haziran 2019) muhtemelen gerekli olacaktır. Fixplan Yerinde Tamir hizmetimizden faydalanarak ya da servislerimizden birine gelerek, ortalama 30 dakika içerisinde bataryanızı değiştirebilirsiniz.

Pil ömrünü en üst düzeye çıkartın.

Pilinizin mümkün olduğunca uzun süre dayanmasını sağlamak istiyorsanız, aşağıdaki önerileri deneyin:

Konum Servislerini kapatın.

Arkaplan Uygulamalarını devre dışı bırakın.

Otomatik Parlaklığın etkin olduğundan emin olun.

İnternete bağlı olmanız gerekmediğinde WiFi kapatın.

iPhone pili şarj edilme sayısı yaşlanma sürecindeki tek faktör değildir. Cihaz kullanımı ve pili sıcak bir ortamda şarj etmek veya uzun süre sıcak ortamda şarjda bırakmakta pil sağlınızı ciddi oranda etkileyebilir.

Fixplan Yeni Nesil Teknik Servis | iPhone Servis Ankara

Fixplan Hizmet Araçları

Yerinde Tamir Hizmeti

Servis Araçları

Türkiye’nin ilk ve tek profesyonel yerinde tamir araçları ile hizmet veren firması olan Fixplan ile tanışın! İçinde profesyonel atölye barındıran özel tasarım araçlarımız ile dilediğiniz adrese geliyor, telefonlarınızı 30 dakika içinde tamir ediyoruz.

İster ofisimize getirin, ister servis size gelsin !

Sormak ve söylemek istedikleriniz...

Fixplan Türkiye hakkında öneri, tavsiye, soru ve şikayetleriniz için bize ulaşın. Servis fiyatları bölümünden tüm cihazların güncel onarım ücretlerine ulaşabilirsiniz.

Franchise Sistemi

Franchising hakkında detaylı bilgi ve başvurularınız için lütfen Franchise bilgilendirme sayfasında yer alan başvuru formunu doldurunuz.