YENİ NESİL TEKNİK SERVİS

iPhone Güvenlik Riskleri

iPhone Kullanıcıları 167 Kat Daha Fazla Risk Altında!

Günümüzde üçüncü parti yazılım hataları nedeniyle meydana gelen akıllı telefon korsanlığı olayları artarak devam ediyor. İngiltere’de yapılan yeni bir araştırma ise, iPhone sahiplerinin diğer telefon markalarına göre saldırıya uğrama riskinin 167 kat daha fazla olduğunu söylüyor. 

İngiltere merkezli telefon kılıfı şirketi Case24’te çalışan teknik uzmanlar, Google arama hacimlerini analiz ederek kaç İngiliz insanının farklı uygulamalara veya akıllı telefon markalarına saldırı yapmak üzere bilgi aradığını araştırdı.

iPhone için yapılan toplam arama hacmi İngiltere’de 10.040 olarak hesaplandı. Bu sayıyı 700 arama ile ikinci sırada Samsung takip etti. iPhone için yapılan arama sayılarının ciddi derecede yüksek olması uzmanları endişelendirdi.

iPhone 11 Pro Ekran Değişimi

İngiliz internet sitesinde yayınlanan rapora göre “LG, Nokia ve Sony, bilgisayar korsanlarının en az ilgi duydukları telefonlar olarak belirlendi ve her bir marka için ayda 100 aramadan daha az yapıldığı tespit edildi.’’

 Sony ise sadece 50 arama ile listenin en altında yer aldı.

 Teknoloji uzmanları başka bir bulguda ise 12.310 İngiliz insanının bir Instagram hesabını nasıl ele geçireceğini öğrenmekle ilgilendiklerini belirledi.

 Snapchat ikinci, WhatsApp ise üçüncü olarak Instagram’ı takip eden uygulamalar oldu.

 Saldırı riski daha düşük olan uygulamalar ise Facebook (1.120), Amazon (1.070) ve Netflix (750) olarak belirlendi.

 Yayınlanan araştırma raporunda “Instagram hesabınızın, Netflix hesabınıza göre saldırıya uğrama olasılığı 16 kat daha fazla.” bilgisi de ayrıca yer aldı.

 Bununla birlikte, yapılan araştırma belirli risk faktörlerini ve güvenlik açıklarını vurgulamıyor.

 Ağustos ayında Apple, en güncel iPhone modellerini saldırı riskine karşı savunmasız bırakan bir hatayı yayınladığı güncelleme ile birlikte düzeltmişti.

 Güncelleme, kötü amaçlı bir uygulamanın sistem yazılımlarında rastgele değişikliklere sebep olabilmesine izin veren bir güvenlik açığını düzeltmek için getirilmişti.

 İsmini açıklamayan bir güvenlik araştırmacısı, önceki iOS 12.4 güncellemesi için bir Jailbreak sürümü yayınlamıştı.

 Jailbreak, iPhone modelleri için normalde bulunmayan bazı ayrıcalıklar sunması ile biliniyor.     

 Apple ise iOS platformunda desteklenmeyen uygulamalara bugüne kadar asla izin vermedi.

 Cihaz güvenliği için bu tür yazılımlardan uzak durulması gerektiğini ise her zaman olduğu gibi tekrar yineledi.

Kampanya ve Fırsatlar için bizi takip edin.

Fixplan Hizmet Araçları

Yerinde Tamir Hizmeti

Servis Araçları

Türkiye’nin ilk ve tek profesyonel yerinde tamir araçları ile hizmet veren firması olan Fixplan ile tanışın! İçinde profesyonel atölye barındıran özel tasarım araçlarımız ile dilediğiniz adrese geliyor, telefonlarınızı 30 dakika içinde tamir ediyoruz.

İster ofisimize getirin, ister servis size gelsin !