Geçtiğimiz yıl, Apple, gelecekteki tüm modeller için şablon olacağını söyleyen yeni bir iPhone tasarımı tanıttı. 2018 yılında, yalnızca mevcut iPhone X’in bir güncellemesi olan iPhone XS’nin tanıtımıyla değil, aynı zamanda aynı modern görünümü kullanan daha ucuz bir model olan iPhone XR‘nin de tanıtımı yapıldı.

Asıl konu, iPhone XR’nin iPhone XS’nin çok pahalı olduğu gerçeğini ya da kendi başına iyi bir telefon olup olmadığına dikkat çekmek.

Cevap, ‘iyi’ olmaktan çok daha fazlası. Ancak aradaki farkları anlamak, en mutlu olacağınız telefonu aldığınızdan emin olmak için önemlidir.

Burada çok fazla teknik detaya girmeyeceğiz, çünkü bu detayları hemen her yerde zaten bulabilirsiniz. Bunun yerine biz iPhone XR kullanımı deneyimledik ve hissiyatlarımızı aktarmak istedik.

iPhone XR oldukça sevdiğimiz altı farklı renkte geliyor – düz gümüş ve siyah bu noktada oldukça sıkıcı. Kırmızı bizim favorimiz, ama sarı ve mercanın büyük hayranlarıyız.

iPhone XR, iPhone XS modellerinin neredeyse aynısı gibi gözüküyor, ancak aslında 0.6 mm daha kalın, bu da onları bir arada tuttuğunuzda ellerde fark edilebilecek kadar dikkat çekiyor. Ayrıca XR, XS’den daha büyük bir çerçeveye sahip. Ekran hala kavisli köşelere ve çentiklere sahip, ancak yanlarında biraz daha büyük siyah kenarlıklar var.

XS kadar premium görünmüyor – ekran kenarları yok oldukça, telefon daha lüks görünüyor ama o kadar da önemli bir detay değil.

Öndeki cam, XS’de kullanılan aynı dayanıklı malzemeyle aynı olsa da arka cam sağlam değil. Telefon kenarları XS’deki paslanmaz çelik yerine alüminyum olarak yapılmış.

Paslanmaz çelik daha premium bir hissiyat veriyor mu? Evet. Peki alüminyum herhangi bir şekilde ucuz hissettiriyor mu? Bizce hayır ve kesinlikle oldukça iyi.

iPhone XR İncelemesi

iPhone XS ve XR Ekranlar

XS modelleri OLED kullanırken, XR bir LCD ekrana sahip. Genel olarak, OLED üstün teknoloji olarak kabul edilir, çünkü karanlık alanlarda ince detaylara sahip görüntüler üretebilen dev bir kontrast aralığına sahiptir.

LCD ekran boyunca parlayan bir arka ışık kullanır, bu siyahtan, gri ışık çıkabileceği anlamına gelir, ancak iyi modern ekranlar bunu önlemek için arka ışığın yerel olarak karartılmasını sağlar.

Tabii ki Apple, gezegendeki en iyi LCD ekranları kullanıyor ve ekran teknolojisindeki farkı genel olarak oldukça lezzetli hale getiriyor.

Hem XS modelleri hem de XR aynı parlaklık seviyesi için derecelendirilmiştir, sadece XS modelleri daha karanlıkta daha fazla ayrıntı gösterebilir.

iPhone XS ve XR Karşılaştırması

iPhone XR Sonuç

Sonuçta, iPhone XS modelleri daha iyi telefonlar. Çünkü daha esnek çift kamera sistemlerini ve inanılmaz OLED ekranları mevcut.

Ancak bu, iPhone XR’nin ne olması gerektiği konusundaki başarısından bir şey almıyor – rekabetçi bir fiyata gerçekten modern bir iPhone.

Daha ucuza Android telefonları alabilirsiniz ve bu kesinlikle göz önünde bulundurulması gereken bir şeydir – Huawei P20 Pro, özellikle iyi bir seçenektir. Ancak, kaliteden ödün vermeyen bir iPhone deneyimi istiyorsanız, iPhone XR bunu sunar.

Fixplan Yeni Nesil Teknik Servis | iPhone Servis Ankara