Maske ve Face ID

Maske takarken Face ID nasıl kullanılır?

Maske takarken iPhone cihazınızın kilidini açmanız için gereken ek adımlardan sıkıldıysanız bu yazımızda anlatacağımız yöntemi denemek isteyebilirsiniz.

Artık maske takıyor olsanız bile Face ID kullanarak cihazınızın kilidini açabileceksiniz!

Günümüzde maske takmanın önemi bir hayli artmış durumda, gerek alışveriş yaparken gerek çalışırken maske takmanın zorunlu olması maskeleri birçok insanın hayatının önemli bir parçası haline getirdi.

Günlük hayatta maske takmayla ortaya çıkan ufak ama rahatsız edici bir problem ise eğer iPhone cihazınızın kilidini Face ID kullanarak açıyorsanız zorlanacak olmanız.

Bu problem iPhone X ve sonraki tüm modellerde parmak izi okuma yerine yüz tanıma özelliği üzerine odaklanıldığı için karşımıza çıkabilmektedir. 

Bu yazımızda şifresini her defasında girmek istemeyenler için, iPhone cihazınızın Face ID kilidini maske takarken açacak şekilde nasıl ayarlayabileceğinizi anlatacağız.

Adımları uygulamadan önce, güvenilir bir yüz tanıma ayarlamadan önce birkaç kez deneme yapmanız gerekebileceğini unutmayın.

1. Yöntem

  1. Yüz maskenizi ortadan katlayın ve iki lastiği de bir kulağınıza takın, maskeyi tek elinizle tutarak yüzünüzün tam yarısını kapatacak şekilde ayarlayın.
  1. Ayarlar > Face ID > Parola bölümüne gidin ve parolanızı girin.
  1. Alternatif görünüm ayarla seçeneğini seçin(daha önceden bir alternatif görünüm ayarladıysanız bu seçeneği göremezsiniz, Face ID’nizi sıfırlamanız ve baştan oluşturmanız gerekmektedir)
  1. Daha sonra Face ID oluşturma ekranına ulaşacaksınız, yüzünüzün tam görünmediğine dair bazı uyarılar alabilirsiniz ancak birkaç denemeden sonra bu mesaj kaybolacaktır.
  1. TrueDepth kamerasının verileri elde etmesini bekleyin, bir süre sonra ilk taramanın bittiğine dair bir uyarı alacaksınız.
  1. TrueDepth kamera yeni bir taramaya başlamadan önce maskeyi çıkarın ve yüzünüzün diğer yarısı görünecek şekilde ortadan katladığınız maskeyi yüzünüzün diğer yarısına takın.
  1. İkinci tarama da tamamlandıktan sonra artık maske takarken Face ID kilidinizi kolayca açabilir hale geleceksiniz!

2. Yöntem

Eğer ilk yöntem işe yaramazsa tavsiyemiz Face ID’nizi sıfırlayıp yeniden başlatmanız. 

Bu sefer ilk Face ID taramanızı maskeyi yüzünüzün bir yarısında tutarken yapmanız gerekiyor.

Ardından alternatif görünüm oluşturma seçeneğini seçerek yüzünüzün diğer yarısını maskeyle kapatıp alternatif görünüm ekleyebilirsiniz.

Artık Face ID kilidini sorunsuz bir şekilde açıyor olmalısınız!

Fixplan Cep Telefonu Tamir Aracı

Yerinde Tamir Hizmeti Ankara

Teknik servis araçları ile dilediğiniz zaman, dilediğiniz yerde teknik servis hizmeti alabilirsiniz.

Samsung Teknik Servis

Samsung ve iPhone Servis

Tüm Samsung ve iPhone telefonlarınız için teknik servis fiyatlarına ulaşın, randevunuzu oluşturun.

Kampanya ve Fırsatlar için bizi takip edin.

Fixplan Hizmet Araçları

Yerinde Tamir Hizmeti

Servis Araçları

Türkiye’nin ilk ve tek profesyonel yerinde tamir araçları ile hizmet veren firması olan Fixplan ile tanışın! İçinde profesyonel atölye barındıran özel tasarım araçlarımız ile dilediğiniz adrese geliyor, telefonlarınızı 30 dakika içinde tamir ediyoruz.

İster ofisimize getirin, ister servis size gelsin !