YENİ NESİL TEKNİK SERVİS

Nomofobi

Telefonsuz Kalma Korkusu

HAKKINDA

NEDİR?

Cep telefonu yoluyla iletişimden kopma korkusu.

ORANLAR

Kadınlarda %70, erkeklerde ise %61 oranlarında olduğu belirtilmiştir.

BELİRTİLER

Şarjın bitmesi ve bir şekilde iletişimin kesilmesinden aşırı korkmak.

EN YAYGIN FOBİ

Dünyadaki en yaygın fobi olarak tanımlanmaktadır.

Nomofobi - Telefonsuz Kalma Korkusu

Nomofobia

Dünyadaki en yaygın fobidir ve giderek artmaktadır.

Bilmeniz Gerekenler

Nomofobi de nedir? Eğer telefonunuz yanınızda olmasına rağmen, sıkça bir yerde unuttuğunuz hissine kapılıyorsanız, nomofobi hastalığına yakalanmış olabilirsiniz!

Nasıl Tanımlanır?

Nomofobi ayrıca, cep telefonu yoluyla iletişimden kopmaktan aşırı derecede korkmak olarak tanımlanabilir. Bu korku, terleme, panikleme, kalp hızının artması, baş ağrısı gibi fiziksel ve psikolojik yan etkilere neden olur. Nomofibisi olan kişiler, ihtiyaç olmasa dahi yanlarında sürekli powerbank ve şarj aleti taşıma ihtiyacı duyarlar.

Endişe Duyanların Sayısı

İngiliz şirketi SecureEnvoy’un yaptığı bir araştırmaya göre, cep telefonu kullanıcılarının %66’sının cep telefonlarını bir yerde unuttukları, kaybettikleri veya çekmeme gibi bir endişe duyduklarını ortaya çıkardı.Ayrıca, son dört yılda nomofobi oranlarının %13 arttığı belirtildi.

Belirtileri Nedir?

Nomofobi belirtileri, sinyal çekmemesi veya şarjın bitmesine karşı aşırı tepki göstermek, obsesif şekilde telefonları yanlarında mı diye kontrol etmek, telefonu sürekli kaybetme endişesinde olmak şeklinde tanımlanabilir.

Kadınlar Daha Endişeli

Araştırma, nomofobi oranlarının kadınlarda %70, erkeklerde ise %61 oranlarında olduğunu belirtiyor. Nomofobi oranlarının en yaygın olduğu yaş grupları 18 yaş altı gençler ve ikinci sırada da 25-34 yaş grubu olduğu belirtildi.

Kampanya ve Fırsatlar için bizi takip edin.

Fixplan Hizmet Araçları

Yerinde Tamir Hizmeti

Servis Araçları

Türkiye’nin ilk ve tek profesyonel yerinde tamir araçları ile hizmet veren firması olan Fixplan ile tanışın! İçinde profesyonel atölye barındıran özel tasarım araçlarımız ile dilediğiniz adrese geliyor, telefonlarınızı 30 dakika içinde tamir ediyoruz.

İster ofisimize getirin, ister servis size gelsin !