Fixplan® Blog

Yeni MacBook Pro
& Yeni AirPods

Apple, “Unleashed” etkinliğinde yeni çiplerle güçlendirilmiş MacBook Pro ve 3. nesil Airpods’u tanıttı. İşte MacBook Pro ve AirPods’un en dikkat çeken değişiklikleri!

Yeni MacBook Pro

Apple’ın “Unleashed” etkinliğinde tanıtılan ve yeni çiplerle desteklenen MacBook Pro modeli “süper güçlü bir Pro” olarak piyasaya sürüldü. Apple’ın resmi sitesinde “çığır açan bir performans, muhteşem pil ömrü, göz alıcı Liquid Retina, XDR ekran” özellikleriyle tanıtılan ve “Mac dizüstü bilgisayarlardaki en iyi kamera ve ses teknolojisi”ne sahip olduğu idda edilen  MacBook Pro, ayrıca “gerçek bir canavar” olarak da adlandırılıyor. Bunun yanı sıra yeni MacBook tasarımında en çok dikkat çeken değişiklikler yeni klavye tasarımı ve yeni eklenen bağlantı noktaları oldu.

Yeni Apple Ürünleri

Yeni MacBook Pro Klavyesi

Yeni MacBook Pro’nun ilk göze çarpan tasarımı klavyesi oldu. Yeni klavye tasarımının tamamen siyah olmasının yanı sıra  bir dizi tam boyutlu işlev tuşu ve Mac’in kilidini parmağınızla açmanız için daha dokunsal bir deneyim sağlayan bir Touch ID halkası bulunuyor. İşlev tuşları, ekran parlaklığı, medya oynatma, ses seviyesi ve daha fazlası için olan kısayollara ek olarak Spotlight, Siri, Dikte ve Rahatsız Etme özellikleri için de kısayolları içeriyor. Bu işlev tuşlarının çarpıcı olan özelliği ise  MacBook Pro modellerinde bulunan Touch Bar’ın yerini alması.

 

Apple, Touch Bar’ı kaldırma nedeni hakkında yorum yapmadı fakat “Unleashed” etkinliği sırasında şirket, fiziksel işlev tuşlarının geri dönüşünün “profesyonel kullanıcıların sevdiği tanıdık, dokunsal mekanik tuş hissini” geri getirdiği yorumunda bulundu. Bazı kullanıcılar Apple’ın Touch Bar’ı kaldırmasından hayal kırıklığı duysa da yeni MacBook Pro’nun yalnızca fiziksel işlev tuşlarıyla değil, aynı zamanda HDMI girişi, SD kart yuvası ve MagSafe gibi ek bağlantı noktalarının da  geri dönüşüyle insanları memnun edecek bir tasarım olması muhtemel. Yeni 14inç ve 16inç Mac Pro modellerinde ayrıca Apple’ın yeni nesil M1 Pro ve M1 Max çipleri, 120 Hz’ye kadar ProMotion uyarlamalı yenileme hızına sahip mini-LED ekranlar ve daha fazlası bulunuyor.

Yeni MacBook Pro

Yeni MacBook Pro Bağlantı Noktaları

Apple, 2016 yılından bugüne kadar istikrarlı bir biçimde tasarımını koruyan Thunderbolt girişleri dışında bütün bağlantı noktalarını kaldırmıştı. Son beş yılda piyasaya sürülen tüm MacBook Pro modellerinde yalnızca iki ila dört Thunderbolt bağlantı noktası ve 3.5mm kulaklık girişi bulunurken bu hafta yeniden tasarlanan 14 ve 16inç MacBook Pro modellerinin piyasaya sürülmesiyle Thunderbolt bağlantı noktalarına SD kart yuvası ve HDMI girişi de eklendi.

Bağlantı noktası eksikliğiyle ilgili yıllarca süren şikayetlerin ardından, yeni MacBook Pro’nun her iki boyutu da Apple’ın 2016’da kaldırdığı HDMI bağlantı noktası, SD kart yuvası ve Magsafe dahil olmak üzere birkaç bağlantı noktasına sahip oldu. Her iki modelde de üç Thunderbolt 4 bağlantı noktası- ikisi bilgisayarın sol tarafında ve bir tanesi sağ tarafında olmak üzere- ve 3.5mm kulaklık bağlantı noktası bulunuyor. 

Yeni MacBook Pro M1 Pro ve M1 Max İşlemcileri

Bu bağlantı noktaları, yeni MacBook Pro modellerinin M1 Pro çipi ile yapılandırıldığında 6K’ya kadar çözünürlükte olan iki adede kadar ekranı ve M1 Max çipi ile yapılandırıldığında 6K’ya kadar çözünürlükte dört adede kadar harici ekranı desteklemesini sağlıyor. Bütün sağladığı kolaylıklara rağmen bu yeni girişlerden HDMI bağlantı noktasının 2.1 yerin HDIM 2.0 olarak kalması bazı kullanıcıları hayal kırıklığına uğrattı. Ayrıca Apple’a göre yeni MacBook Pro modeli kulaklık girişi ve hoparlör sistemindeki yükseltmelerle “bir dizüstü bilgisayardaki en iyi ses sistemiyle” donatılmıştır. Yeni McBook Pro’daki 3.5mm olan kulaklık girişi daha yüksek güç gerektiren kulaklıklar için de destek sunuyor.

Yeni AirPods 3

Yeni AirPods: 3. Nesil AirPods

Yapılan etkinlikte yenilenen MacBook Pro’nun yanı sıra AirPods 3 de tanıtıldı. AirPods Pro’yla benzerlik gösteren 3. nesil AirPods tasarımında uzamsal ses desteği, kulağın şekline göre ayarlanabilen Adaptif EQ, daha uzun pil ömrü, FaceTime için HD ses kalitesi, IPX4 su geçirmezlik, MagSafe kılıfı gibi özelliklerin olduğu da görüldü. 

 

Bu özelliklerinin yanı sıra süper hızlı şarj ve daha uzun pil ömrünün olması da dikkat çekti. Apple yeni AirPods’ları kullanmanın “sihirli” bir deneyim sunacağını idda ediyor. Tere ve suya karşı dayanıklı olmasının yanı sıra etrafınızı saracak olan uzamsal ses özelliği de bu iddayı destekliyor. Uzamsal ses teknolojisi müzik, TV programları, filmler ve daha fazlası için üç boyutlu bir deneyim sunuyor. Bu sihirli kulaklıklar size özel bir konser veya sinema salonunun ortasındaymışsınız gibi hissettirerek kullanıcıya bireysel bir deneyim sunuyor. 

 

Uzamsal ses devre dışı bırakıldığında kullanıcıların AirPods’u beş saate kadar kullanabilmesi bekleniyor. Bu süre uzamsal ses teknolojisini desteklemeyen ikinci nesil AirPods’u kullanma süresiyle aynı fakat yine de AirPods Pro’yu kullanma süresinden yarım saat kadar fazla. AirPods Pro’nun tasarımına benzeyen 3. nesil AirPods’un farkı Aktif Gürültü Engelleme özelliğinin olmaması. iOS 13 ile desteklenen 3. nesil AirPods’u iPhone 6 ,iPhone 6 Plus ve iPhone 5s desteklemiyor.

Yeni MacBook Pro ve Yeni AirPods Türkiye Fiyatı

Başlangıç fiyatı 23.499 TL olarak açıklanan yeni MacBook Pro’nun fiyatı; inç, depolama alanı, M1 Mac ve M1 Pro çip seçeneklerine bağlı olarak 39.999 TL’ye kadar çıkıyor. 

 

3. nesil AirPods’un fiyatı ise 1.999 TL olarak açıklandı. Ön siparişi alınan ürünler Kasım ayında satışa sunulacak.

Servis Fiyatları
Yerinde Tamir Hizmeti
Hizmet Sunulan Markalar

Apple
iPhone, iPad, Macbook, Watch

Samsung
Galaxy, Note Serileri

Huawei
Telefon Modelleri

Xiaomi
Telefon Modelleri

Fixplan Blog yazıları ve makaleler Fixplan ekibinin çeşitli üyeleri tarafından yazılmaktadır. Apple Watch®, Apple Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir.

Referanslar

Fixplan bir milyonu aşkın üye ve çalışanı bulunan Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarına sözleşmeli olarak hizmet sunmaktadır. Siz işinize odaklanın, Fixplan iletişim sorunlarınızın çözümünü en hızlı ve kolay şekilde sağlasın.

Onedio
Deloitte
Dsi Devlet Su İşleri
Arabica Coffee House
Ted Ankara Koleji
Atılım Üniversitesi
itü çekirdek
Eskihisar VW

Fixplan
Teknik Servis.

Türkiye’nin en başarılı teknik servis firması olarak Xiaomi telefonlar için ekran değişimi, pil değişimi, kamera arızaları gibi sorunları ile ortalama 30 dakika içinde, dilediğiniz yerde onarıyoruz.

Xiaomi telefon modelleri için ekran değişimi yapılmaktadır. 

Orijinal ekranlar 1 yıl, Fixplan ekranları 6 ay garanti kapsamındadır.

Ekranlarda, kırılma dışında çeşitli hata ve arızalar meydana gelebilir. OLED ekranın açısına bakarsanız, renk ve renk tonlarında küçük değişiklikler görebilirsiniz. Bu, OLED’in bir özelliğidir ve normal davranıştır. Uzun süreli kullanımda, OLED ekranlar hafif görsel değişiklikler gösterebilir. 

Yüksek kontrastlı bir görüntünün çok uzun süre ve sürekli olarak görüntülenmesi, ekranda “görüntü kalıcılığı” veya “yanma” gibi sebeplere yol açabilir. OLED “yanma” sebeplerinin etkilerini azaltmak için ve sektörde en iyi olmak için Super Retina ekran tasarlandı.

Fixplan Premium Xiaomi Teknik Servis

Xiaomi telefon modelleri için batarya değişimi yapılmaktadır ve 6 ay garantilidir.

Apple lityum iyon piller şarj döngülerinde çalışır. Örneğin, pilinizin kapasitesinin % 75’ini bitirdikten sonra şarja takıp tamamen şarj ettiniz, ertesi gün % 25 kullandığınızda toplamda %100’e ulaşır ve bir şarj döngüsü sağlanmış olur.

Tüm bataryaların kapasitesi belli bir şarj döngüsünden sonra azalır. Kapasitesi düşen piller aynı zamanda cihazınızın yavaşlamasına neden olur.

Fixplan Premium Xiaomi Teknik Servis

Xiaomi telefon modelleri için mikrofon, ahize ve kulaklık ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

İç kulaklık, ahize ve mikrofon kaynaklı problemler Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde onarılır ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonla konuşurken ses gelmiyor, az geliyor, uğultulu veya cızırtılı geliyorsa iç kulaklığı değiştirmeniz gereklidir. Aynı sorunları telefonla konuşurken karşı taraf belirtiyorsa mikrofon değişimi yapılmalıdır.

Fixplan Premium Xiaomi Teknik Servis

Xiaomi telefon modelleri için şarj soketi ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Şarj soketi arızası tamirleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde yapılır ve 1 yıl garanti verilir. Telefonunuz şarj olmuyorsa , kabloyu taktığınızda tam oturmuyor ve bazen şarj olmuyorsa, ya da telefonunuzu kapattığınızda kendi kendine geri açılıyorsa şarj soketini değiştirmelisiniz.

Fixplan Premium Xiaomi Teknik Servis

Xiaomi telefon modelleri için ön kamera, arka kamera ve kamera camı ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Ön kamera veya arka kamera tamir ve değişimleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonunuzun kamerası kırılmış, donuyor, siyah ekran çıkıyor veya kalitesiz fotoğraf çekiyorsa kameranın değişmesi gerekli olabilir. 

Fixplan Premium Xiaomi Teknik Servis

Xiaomi telefon modelleri için fiziksel tuşlar ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Telefonunuzun parmak izi, ana ekran, açma kapama ve ses açma/kapama tuşu arızaları Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde 1 yıl garanti verilir.

Fixplan Premium Xiaomi Teknik Servis

Xiaomi telefon modelleri ile ilgili tüm arızalar Fixplan tarafından profesyonel olarak onarılır ve tüm işlemlere garanti verilir.

Kasa Değişimi
WiFi / Şebeke Arızaları
Işık Sensörü Arızaları
Titreşim Arızaları

Fixplan Premium Xiaomi Teknik Servis

Kurumlar için
Fixplan

Kurumsal anlaşma ile avantajlı fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

Öğrenciler için
Fixplan

Tüm öğrenciler Fixplan hizmetlerinden indirimli olarak yararlanmaktadır.

Güncel öğrenci kartı gereklidir.