Fixplan® Türkiye | Blog

iPhone Aşırı Isınmasının Nedenleri ve Çözümleri

Bu makalede iPhone ısınma problemi kaynaklarını ve çözümlerini sizlerle paylaşacağız.

Isınma Problemi​ #

iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone X ve iPhone 11 modelleri de dahil olmak üzere bütün iPhone modellerinde aşırı ısınma sorunu ile karşı karşıya kalınabilir. Bir iPhone’un aşırı ısınmasına nasıl kullanıldığına bağlı olarak birçok farklı faktör sebep olabilir. Bu rehber iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone X ve iPhone 11 serileri dahil tüm iPhone modelleri için geçerlidir.

iPhone Isınmasının Normal Nedenleri #

Dokunulmayacak kadar sıcak bir iPhone ile hafifçe ısınmış bir iPhone arasında ayrım yapmak gerekir. Aslında telefonunuzun doğal olarak ısınmasına neden olabilecek birçok sebep mevcuttur. Bunlardan bazıları;

  • iPhone’unuzu aynı anda şarj etmek ve kullanmak
  • Uzun süre yüksek kaliteli videolar izlemek
  • GPS hizmetlerini uzun süre kullanmak
  • Oyun oynamak

 Hafifçe ısınmış bir iPhone anormal bir durumun işareti değildir. iPhone’unuzun ısınmaya başladığını fark ederseniz, kısa bir süre soğumasını bekledikten sonra kullanmaya devam edebilirsiniz. Fakat iPhone’unuz aşırı ısınırsa derhal kullanmayı bırakmalısınız. Bu durumda iPhone’unuzu tamamen kapatın ve kalıcı hasar oluşmaması için cihazınızın soğumasına zaman tanıyın. iPhone’unuz soğuduktan sonra sorun giderme aşamasına geçebilirsiniz.

iPhone Aşırı Isınma Sorunu Nasıl Çözülür​ #

en iyi iphone servis
iPhone Isınma Problemi Çözümleri

1. Cihazınızı çevreleyen iPhone kılıfının aşırı ısınmanın sebebi olmadığından emin olun.
Bunu yapmak için, kılıfı çıkarın ve iPhone’unuzu bir günlüğüne bu şekilde kullanmayı deneyin.

2. iPhone’unuzu doğrudan soğuğa maruz kalacak -buzdolabı gibi- bir yere yerleştirmeyin.
Bu telefonunuzun içinde yoğunlaşmaya neden olarak telefonunuza hasar verebilir.

3. Sürekli kapanan iPhone uygulamalarını kontrol edin.
Arka planda sürekli olarak kapanan bazı uygulamalar iPhone’unuzun aşırı ısınmasına sebep olabilir. Bunu kontrol etmek için, Ayarlar > Gizlilik > Analiz > Analiz Verileri’ne gidin. Sık sık çöken bir uygulama görüyor musunuz? Bu uygulamayı silin ve yerine alternatif bir uygulama kullanmayı deneyin.

4. iPhone’unuzun pilini ve CPU’sunu sürekli olarak kullanan uygulamaları kontrol edin.
Ayarlar> Batarya’ya gidin, ardından uygulama listesini kontrol edin. Bataryanızı çok kullanan ya da hızlı bir şekilde boşaltan bir uygulama görüyor musunuz? Bir önceki adımda olduğu gibi bu uygulamayı silin ve yerine alternatif bir uygulama kullanmayı deneyin.

5. iPhone’unuzun güncel olduğundan emin olun.
Eski sürüm bir iPhone, işlemcinizin aşırı yüklenmesine dolayısıyla da aşırı ısınmasına sebep olabilir. Bu nedenle her güncelleme yayınlandığında iPhone’unuzu güncel tutmaya çalışın.

6. iPhone’unuzun ağ bağlantısını kontrol edin.
Kimi zaman kötü bir ağ bağlantısı iPhone’unuzun sürekli sinyal aramasına ve aşırı çalışmasına sebep olabilir. Bu, telefon servisin kötü olduğu ya da Wi-Fi bağlantısının bulunamadığı yerlerde ortaya çıkabilir. 

7. iPhone ekran parlaklığını değiştirmeyi deneyin.
iPhone’unuzu sürekli maksimum parlaklıkta kullanmanız aşırı ısınmaya neden olabilir. Basitçe iOS kontrol merkezine erişin ve parlaklık çubuğunu kaydırarak parlaklığı ayarlayın.

8. Arka plan uygulama yenilenmesini kapatmayı deneyin.
Arka plan uygulama yenilenmesi uygulamalarınızın sürekli yeni bilgiler aramasına izin verir. Tüm uygulamalarınız bu şekilde yenilediğinde iPhone’unuzun CPU’suna fazla yük binebilir. Kapatmak için, Ayarlar> Genel> Arkaplan Uygulama Yenileme> Arkaplan Uygulama Yenileme öğesine gidin ve Kapalı öğesine dokunun.

9. iPhone’unuzun ayarlarını sıfırlamayı deneyin.
Aşırı ısınmaya ayarlarınızın neden olmadığından emin olmak istiyorsanız, hiçbir veri kaybetmeden hepsini sıfırlayabilirsiniz. Bu sahte bir uygulamayı ya da problemli bir ayarı ortaya çıkartmak için de yardımcı olabilir. Herhangi bir veri kaybetmeden iPhone’unuzun ayarlarını sıfırlayabiliyor olsanız da her ihtimale karşı iPhone’unuzu yedeklemeyi unutmayın.

10. iPhone’unuzun şarj cihazını kontrol edin.
Apple sertifikalı bir şarj cihazı mı kullanıyorsunuz? Farklı sitelerden satın alınan ucuz şarj cihazları zaman zaman kusurlu olabilmektedir. Telefonunuzla birlikte verilen orijinal Apple şarj cihazını kullanın ya da yenisini sipariş edin.

11. iPhone’unuzu Fixplan teknik servislerine getirin.
Yukarıda yazılanları denediniz ancak ısınma problemi halen devam ediyorsa, telefonunuzda kısa devre, entegre problemi, ekran veya pilinde bir sorun oluşmuş olabilir. Özellikle pilin fazla ısınması ve şişmesi çok tehlikeli olabilir. Bu gibi durumlarda Fixplan teknisyenleri sizlere iphone teknik servis işlemleri konusunda yardımcı olacak ve probleminizi çözecektir.

Fixplan Blog yazıları ve makaleler Fixplan ekibinin çeşitli üyeleri tarafından yazılmaktadır. Apple Watch®, Apple Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo  |  434 686 616

Yerinde Tamir Araçları

Volkswagen Transporter T6 araçlarımızın içi özel olarak tasarlanmıştır. Telefonlarınızı profesyonel olarak tamir etmek için tüm donanıma sahip olan araç ve teknik ekibimizle, dilediğiniz yere geliyor, işleminizi ortalama 30 dakikada bitiriyoruz. Yapılan tüm Huawei teknik servis işlemlerine garanti veriyoruz.

Sadece

30′

Dakikada
iPhone Teknik Servis Yerinde Tamir Aracı
Neden

Fixplan ve
Avantajları

Fixplan Teknik Servisleri yerinde tamir hizmetleri, parça kalitesi, teknik yeterlilik sertifikaları, anti-statik çalışma ortamı, doğru arıza tespiti ve onarımı için gerekli yazılım ve donanımlar, garanti belgesi gibi profesyonel bir teknik serviste bulunması gereken yüzlerce önemli detayı tüm şubelerinde, aynı standartlarda sağlamaktadır. 

İşlem ve garanti süreleri

Mekanik parça değişim süreleri ortalama 30 dakikadır.

İşlemlere 24 aya kadar garanti verilmektedir. Takılan parçaya ve aldığınız hizmete göre garanti süreleri 3 ila 24 ay arasında değişkenlik göstermektedir.

Fixplan şubelerinde hizmet alabilir, ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilir ya da yerinde tamir araçları ile dilediğiniz adreste Huawei servis hizmeti alabilirsiniz.

Garanti Belgesi

2 Yıl
Garanti.

Elektronik cihazlar arıza verir, Fixplan size ve cihazlarınıza değer verir. Fixplan tarafından yapılan tüm işlemler garanti belgesiyle gelir.

Referanslar

Fixplan bir milyonu aşkın üye ve çalışanı bulunan Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarına sözleşmeli olarak hizmet sunmaktadır. Siz işinize odaklanın, Fixplan iletişim sorunlarınızın çözümünü en hızlı ve kolay şekilde sağlasın.

Onedio
Deloitte
Dsi Devlet Su İşleri
Arabica Coffee House
Ted Ankara Koleji
Atılım Üniversitesi
itü çekirdek
Eskihisar VW

Fixplan
Teknik Servis

Türkiye’nin en başarılı teknik servis firması olarak telefonlar için ekran değişimi, pil değişimi, kamera arızaları gibi sorunları ile ortalama 30 dakika içinde, dilediğiniz yerde onarıyoruz.

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ekran değişimi yapılmaktadır. 

Orijinal ekranlar 1 yıl, Fixplan ekranları 6 ay garanti kapsamındadır.

Ekranlarda, kırılma dışında çeşitli hata ve arızalar meydana gelebilir. OLED ekranın açısına bakarsanız, renk ve renk tonlarında küçük değişiklikler görebilirsiniz. Bu, OLED’in bir özelliğidir ve normal davranıştır. Uzun süreli kullanımda, OLED ekranlar hafif görsel değişiklikler gösterebilir. 

Yüksek kontrastlı bir görüntünün çok uzun süre ve sürekli olarak görüntülenmesi, ekranda “görüntü kalıcılığı” veya “yanma” gibi sebeplere yol açabilir. OLED “yanma” sebeplerinin etkilerini azaltmak için ve sektörde en iyi olmak için Super Retina ekran tasarlandı.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için batarya değişimi yapılmaktadır ve 6 ay garantilidir.

Lityum iyon piller şarj döngülerinde çalışır. Örneğin, pilinizin kapasitesinin % 75’ini bitirdikten sonra şarja takıp tamamen şarj ettiniz, ertesi gün % 25 kullandığınızda toplamda %100’e ulaşır ve bir şarj döngüsü sağlanmış olur.

Tüm bataryaların kapasitesi belli bir şarj döngüsünden sonra azalır. Kapasitesi düşen piller aynı zamanda cihazınızın yavaşlamasına neden olur.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huaweitelefon modelleri için mikrofon, ahize ve kulaklık ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

İç kulaklık, ahize ve mikrofon kaynaklı problemler Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde onarılır ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonla konuşurken ses gelmiyor, az geliyor, uğultulu veya cızırtılı geliyorsa iç kulaklığı değiştirmeniz gereklidir. Aynı sorunları telefonla konuşurken karşı taraf belirtiyorsa mikrofon değişimi yapılmalıdır.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için şarj soketi ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Şarj soketi arızası tamirleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde yapılır ve 1 yıl garanti verilir. Telefonunuz şarj olmuyorsa , kabloyu taktığınızda tam oturmuyor ve bazen şarj olmuyorsa, ya da telefonunuzu kapattığınızda kendi kendine geri açılıyorsa şarj soketini değiştirmelisiniz.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ön kamera, arka kamera ve kamera camı ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Ön kamera veya arka kamera tamir ve değişimleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonunuzun kamerası kırılmış, donuyor, siyah ekran çıkıyor veya kalitesiz fotoğraf çekiyorsa kameranın değişmesi gerekli olabilir. 

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için fiziksel tuşlar ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Telefonunuzun parmak izi, ana ekran, açma kapama ve ses açma/kapama tuşu arızaları Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde 1 yıl garanti verilir.

Fixplan Premium Teknik Servis

Fixplan Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei servis olarak cihazlarınız profesyonelce onarılır ve tüm işlemlere garanti verilir.

Kasa Değişimi
WiFi / Şebeke Arızaları
Işık Sensörü Arızaları
Titreşim Arızaları

Fixplan Premium Teknik Servis

Kurumlar için
Fixplan

Kurumsal anlaşma ile avantajlı fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

Öğrenciler için
Fixplan

Tüm öğrenciler Fixplan hizmetlerinden indirimli olarak yararlanmaktadır.

Güncel öğrenci kartı gereklidir.

Yerinde Tamir
Hakkında

Türkiye’nin tek profesyonel servis araçları ile dilediğiniz adreste hizmet alın, zaman kazanın.

Sadece 175₺

Sadece 175₺ fiyat farkıyla teknik servis aracını dilediğiniz adrese gelir ve cihazınızı 30 dakika içinde onarımını sağlar.

Tamir süreci

İnternet sitemizden veya müşteri hizmetlerini arayarak randevu alın, uzman teknisyenimiz dilediğiniz adrese gelip servis araçlarının içinde onarımı gerçekleştirsin.

Yerinde tamir
hakkında

Dilediğiniz adrese, dilediğiniz zaman profesyonel servis araçlarımız ile geliyor ve cihazlarınızı 30 dakika gibi bir sürede, araçlarımızın içinde onarıyoruz.

Uzun işlemler hakkında

Anakart arızaları gibi bir saatten uzun sürecek işlemlerde cihazlarınız merkezimize alınır ve onarımı yapılıp dilerseniz adresinize gönderilir.