Fixplan® Türkiye | Blog

iPhone Şarj Olmuyor, iPhone Şarj Sorunları ve Çözümleri Nelerdir?

Teknik servislere gelen ve en sık görülen arızalar şarj sorunlarıyla ilgili oluyor. Böyle bir durumda “iPhone cihazım şarj olmuyor, bataryam mı bozuk? Batarya değişimi mi yaptırmalıyım?” gibi sorular soruyor olabilirsiniz. Ancak, telefonunuzun şarj olmamasının nedeni her zaman batarya değildir. Gelin bu sorunun nedenlerini ve çözümlerini beraber inceleyelim.

iPhone Şarj Olmuyor, iphone şarj etmiyor
iPhone Cihazım Şarj Olmuyor

iPhone Şarj Olmuyor: Nedenleri #

Şarj Aleti & Şarj Soketi

iPhone cihazınızın şarj olmamasının bir çok nedeni olabilir. Bunlardan en yaygını şarj soketine biriken toz, kir ve şarj kablosunun zarar görmesidir. Telefonu cebimize veya çantamıza koyup çıkardıkça tozlar kolayca şarj girişinde birikmektedir. Şarj kablosu da aynı şekilde kolayca zarar görmektedir. Şarj soketi ve şarj kablosundaki bu küçük sorunlar bile iPhone cihazının şarj olmamasına neden olur.

Sıvı Hasarı

iPhone cihazınız ıslandığında cihazınızda birçok problem ortaya çıkar. Çünkü, telefonunuz su geçirmez değildir, sadece suya dayanıklıdır. Şarj girişi de elektriği ileten parçalardan biridir. Bu yüzden hasar alması kolay olduğu için herhangi bir sıvı teması da şarj sorunu ortaya çıkarcaktır.

Aşırı Isınma

iPhone cihazlarımız aşırı ısındığında aniden kapanıyor. Kapandıktan sonra ise belli bi dereceye kadar soğuyana kadar kapalı kalıyor. Telefonunun şarj olmamasının bir sebebi de aşırı ısınması olabilir. Fakat bu ısınmanın çevreden kaynaklı mı yoksa bataryanın ısınmasından dolayı mı olduğu tespit etmek önemlidir.

iPhone Şarj Olmuyor: Çözümleri #

Şarj Soketini Temizleyin & Şarj Kablonuzu Kontrol Edin #

Bir ışık kullanın ve iPhone cihazınızın altındaki şarj giriş noktasına bakın. Orada herhangi bir pislik veya toz parçası görürseniz bu, şarj ara kablosunun iPhone’unuzla sağlam bir bağlantı kurmasını engelliyor olabilir. Eğer şarj girişinde toz biriktiyse bunu evde elektriği iletmeyecek bir alet kullanarak temizlemeyi deneyebilirsiniz. 

iPhone’unuzu şarj etmek için kullandığınız USB kablosunun her iki ucuna da çok yakından bakın. Apple şarj kabloları, özellikle iPhone’unuza bağlanan uçta yıpranmaya eğilim gösterir. Görünür aşınma belirtileri varsa telefonunuzun şarj olmama nedeni bu olabilir.

iPhone cihazımın şarj olmamasının nedeninin kablo olup olmadığını nasıl anlarım?

Kabloda görünür bir hasar yoksa şarj ederken adaptör kullanmak yerine kabloyu bilgisayarınıza bağlayarak telefonunuzu şarj etmeyi deneyin. Bilgisayarınıza bağladığınızda telefonunuz şarj oluyorsa sorun adaptörünüzde olabilir.

Hard Reset #

Bazen çözüm telefonunuza hard reset atmak kadar kolaydır.

iPhone 6S, SE ve daha eski modellerde: Güç tuşu ve home tuşuna aynı anda basılı tutun.

7 ve 7 Plus: Güç tuşu ve ses kısma tuşuna aynı anda basılı tutun.

iPhone 8 ve üst modellerde: İlk önce ses açma tuşuna bir kere basıp bırakın Daha sonra aynı işlemi ses kısma tuşu için yapın. Son olarak güç tuşuna basılı tutun. 

Tuşlara, ekranda Apple logosu belirene kadar basılı tutun. İnsanların genelde yaptığı hata bu tuşlara yeterince uzun basmamaktır. 

DFU Modu #

Son çare olarak telefonunuzu DFU moduna alıp yazılım atmayı deneyebilirsiniz. Fakat bu işlem verilerinizi sileceği için telefonunuzu ilk önce bir teknik servise göstermenizi öneriyoruz.

Fixplan Çözümleri #

Eğer “iPhone şarj olmuyor, ne yapmalıyım?” diyorsanız Fixplan teknik servisimizi ziyaret edin. Şarj arızası, şarj soketinden kaynaklanıyorsa şarj soketi değişimi veya iç-dış temizliği gerekir. Başka bir problem soruna yol açıyorsa bile servislerimizde arıza tespiti ve onarım yaptırabilirsiniz.

iPhone servis ücretlerini öğrenmek için sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Fixplan Blog yazıları ve makaleler Fixplan ekibinin çeşitli üyeleri tarafından yazılmaktadır. Apple Watch®, Apple Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo  |  434 686 616

Yerinde Tamir Araçları

Volkswagen Transporter T6 araçlarımızın içi özel olarak tasarlanmıştır. Telefonlarınızı profesyonel olarak tamir etmek için tüm donanıma sahip olan araç ve teknik ekibimizle, dilediğiniz yere geliyor, işleminizi ortalama 30 dakikada bitiriyoruz. Yapılan tüm Huawei teknik servis işlemlerine garanti veriyoruz.

Sadece

30′

Dakikada
iPhone Teknik Servis Yerinde Tamir Aracı
Neden

Fixplan ve
Avantajları

Fixplan Teknik Servisleri yerinde tamir hizmetleri, parça kalitesi, teknik yeterlilik sertifikaları, anti-statik çalışma ortamı, doğru arıza tespiti ve onarımı için gerekli yazılım ve donanımlar, garanti belgesi gibi profesyonel bir teknik serviste bulunması gereken yüzlerce önemli detayı tüm şubelerinde, aynı standartlarda sağlamaktadır. 

İşlem ve garanti süreleri

Mekanik parça değişim süreleri ortalama 30 dakikadır.

İşlemlere 24 aya kadar garanti verilmektedir. Takılan parçaya ve aldığınız hizmete göre garanti süreleri 3 ila 24 ay arasında değişkenlik göstermektedir.

Fixplan şubelerinde hizmet alabilir, ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilir ya da yerinde tamir araçları ile dilediğiniz adreste Huawei servis hizmeti alabilirsiniz.

Garanti Belgesi

2 Yıl
Garanti.

Elektronik cihazlar arıza verir, Fixplan size ve cihazlarınıza değer verir. Fixplan tarafından yapılan tüm işlemler garanti belgesiyle gelir.

Referanslar

Fixplan bir milyonu aşkın üye ve çalışanı bulunan Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarına sözleşmeli olarak hizmet sunmaktadır. Siz işinize odaklanın, Fixplan iletişim sorunlarınızın çözümünü en hızlı ve kolay şekilde sağlasın.

Onedio
Deloitte
Dsi Devlet Su İşleri
Arabica Coffee House
Ted Ankara Koleji
Atılım Üniversitesi
itü çekirdek
Eskihisar VW

Fixplan
Teknik Servis

Türkiye’nin en başarılı teknik servis firması olarak telefonlar için ekran değişimi, pil değişimi, kamera arızaları gibi sorunları ile ortalama 30 dakika içinde, dilediğiniz yerde onarıyoruz.

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ekran değişimi yapılmaktadır. 

Orijinal ekranlar 1 yıl, Fixplan ekranları 6 ay garanti kapsamındadır.

Ekranlarda, kırılma dışında çeşitli hata ve arızalar meydana gelebilir. OLED ekranın açısına bakarsanız, renk ve renk tonlarında küçük değişiklikler görebilirsiniz. Bu, OLED’in bir özelliğidir ve normal davranıştır. Uzun süreli kullanımda, OLED ekranlar hafif görsel değişiklikler gösterebilir. 

Yüksek kontrastlı bir görüntünün çok uzun süre ve sürekli olarak görüntülenmesi, ekranda “görüntü kalıcılığı” veya “yanma” gibi sebeplere yol açabilir. OLED “yanma” sebeplerinin etkilerini azaltmak için ve sektörde en iyi olmak için Super Retina ekran tasarlandı.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için batarya değişimi yapılmaktadır ve 6 ay garantilidir.

Lityum iyon piller şarj döngülerinde çalışır. Örneğin, pilinizin kapasitesinin % 75’ini bitirdikten sonra şarja takıp tamamen şarj ettiniz, ertesi gün % 25 kullandığınızda toplamda %100’e ulaşır ve bir şarj döngüsü sağlanmış olur.

Tüm bataryaların kapasitesi belli bir şarj döngüsünden sonra azalır. Kapasitesi düşen piller aynı zamanda cihazınızın yavaşlamasına neden olur.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huaweitelefon modelleri için mikrofon, ahize ve kulaklık ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

İç kulaklık, ahize ve mikrofon kaynaklı problemler Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde onarılır ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonla konuşurken ses gelmiyor, az geliyor, uğultulu veya cızırtılı geliyorsa iç kulaklığı değiştirmeniz gereklidir. Aynı sorunları telefonla konuşurken karşı taraf belirtiyorsa mikrofon değişimi yapılmalıdır.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için şarj soketi ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Şarj soketi arızası tamirleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde yapılır ve 1 yıl garanti verilir. Telefonunuz şarj olmuyorsa , kabloyu taktığınızda tam oturmuyor ve bazen şarj olmuyorsa, ya da telefonunuzu kapattığınızda kendi kendine geri açılıyorsa şarj soketini değiştirmelisiniz.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ön kamera, arka kamera ve kamera camı ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Ön kamera veya arka kamera tamir ve değişimleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonunuzun kamerası kırılmış, donuyor, siyah ekran çıkıyor veya kalitesiz fotoğraf çekiyorsa kameranın değişmesi gerekli olabilir. 

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için fiziksel tuşlar ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Telefonunuzun parmak izi, ana ekran, açma kapama ve ses açma/kapama tuşu arızaları Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde 1 yıl garanti verilir.

Fixplan Premium Teknik Servis

Fixplan Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei servis olarak cihazlarınız profesyonelce onarılır ve tüm işlemlere garanti verilir.

Kasa Değişimi
WiFi / Şebeke Arızaları
Işık Sensörü Arızaları
Titreşim Arızaları

Fixplan Premium Teknik Servis

Kurumlar için
Fixplan

Kurumsal anlaşma ile avantajlı fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

Öğrenciler için
Fixplan

Tüm öğrenciler Fixplan hizmetlerinden indirimli olarak yararlanmaktadır.

Güncel öğrenci kartı gereklidir.

Yerinde Tamir
Hakkında

Türkiye’nin tek profesyonel servis araçları ile dilediğiniz adreste hizmet alın, zaman kazanın.

Sadece 175₺

Sadece 175₺ fiyat farkıyla teknik servis aracını dilediğiniz adrese gelir ve cihazınızı 30 dakika içinde onarımını sağlar.

Tamir süreci

İnternet sitemizden veya müşteri hizmetlerini arayarak randevu alın, uzman teknisyenimiz dilediğiniz adrese gelip servis araçlarının içinde onarımı gerçekleştirsin.

Yerinde tamir
hakkında

Dilediğiniz adrese, dilediğiniz zaman profesyonel servis araçlarımız ile geliyor ve cihazlarınızı 30 dakika gibi bir sürede, araçlarımızın içinde onarıyoruz.

Uzun işlemler hakkında

Anakart arızaları gibi bir saatten uzun sürecek işlemlerde cihazlarınız merkezimize alınır ve onarımı yapılıp dilerseniz adresinize gönderilir.