Fixplan® Türkiye | Blog

Telefon Islandığında Pirinç İyi Bir Fikir Mi?

Telefon ıslandığında pirinç işe yarar mı? Yoksa işleri daha mı kötüleştirir? Devamı yazımızda…

Sıvı Teması #

IP DERECESİ #

IP derecesi ne olursa olsun, telefonunuz su geçirebilir.​

GARANTİ​ #

Firmalar genellikle sıvı temasına garanti vermez.​

PİRİNÇ !​ #

Pirinç işe yaramaz hatta daha fazla zarar verebilir!​

ONARIM#

iPhone sıvı teması konusunda onarımı daha kolaydır.​

Telefon su pirinç
Telefon su pirinç

Pirinç Hakkında #

  • Telefon ıslandığında pirinç içine koymak işe yaramaz.
  • Pirinç daha fazla zarar verebilir.
  • Pirinç yüzünden onarım daha zor hale gelebilir.

Bilmeniz Gerekenler #

Telefon – Su – Pirinç – Tahta! Tahta mı?

Pirinç ekonomik ve güzel bir yemek olabilir ama kesinlikle ıslanmış bir akıllı telefonu oluşabilecek problemlerden korumaz. Hatta, telefonunuzu pirinç içine batırmak, sorunu daha da kötüleştirir. Özellikle de telefon hala açıksa…

Pirinç içinde bulunan ve belki gözle göremeyeceğiniz tüm minik toz parçacıkları telefonun içine girip yapışabilir. Bu hem telefonun daha fazla hasar görmesine, hem de onarım sürecini zorlaştırmasına neden olabilir.

Pirinç bir yemektir, ıslanan telefonu kurtarmak için bir araç değildir!

Sıvı Teması Telefonu Bozar mı ?​ #

Fixplan, modern elektronik aksamın su hasarını onarmak için bu konuda uzman teknisyenler ile çalışmaktadır.

Bir telefon su ile temas ettiği anda korozyon gerçekleşir. Telefonu bozan sıvı değil, sıvı içinde bulunan mineraller ile elektronik devreler arasında oluşacak tepkimedir. Korozyon oluşumu bazen önemli ve kritik parçalara isabet eder, bazen etmez.

Sıvı teması olunca ne yapılmalı ?​ #

Telefonu iyice kuruyana kadar (evet biliyoruz çok zor) açmadan bekleyebilirseniz ve şansınız yaver gidirse, hiç bir problem yaşamadan kullanmaya devam edebilirsiniz.

Telefonu pirinç torbasına koymak ve telefonun bu şekilde kurtulacağını umut etmek… Bunu yapan yüzlerce müşterimiz oldu ve biz kendimizde bu tecrübeyi denemek istedik. Sonuç olarak telefon çalışıyordu ama onu kurtaran kesinlikle pirinç değildi çünkü telefon içine baktığımızda oksitlenme meydana gelmiş ve bağlantı noktaları fazlasıyla aşınmıştı. Korozyon telefon içinde artmaya devam etti ve bozulmasın diye dua etmekten başka yapacak bişey yoktu.

Fixplan gerçek çözüm sunar:
Telefonu sökün, telefon içine giren sıvıyı çıkarmak için korozyona maruz kalan parçaları gevşetin ve içinde %90 izopropil alkol olan Sonic titreşim cihazına koyun.

  • Telefonu hemen kapatın
  • Telefon içindeki parçaların suyla temasını mümkün olduğunca temizleyerek kesin
  • Sıvı temasını engellemek için mümkün olan tüm parçaları ayırın.
  • Telefonunuzun bataryasını çıkarın ve değiştirin.
  • Anakart ve paslanmış görünen diğer tüm parçaları çıkarın ve bunları% 90 izopropil alkole batırın. (kamera ve ekran hariç)
  • Suya batırılan parçaları Antisatik ESD bir fırça ile fırçalayın, alkolü kurutun ve titizlikle tekrar birleştirin.

Bu kısa ve kolay bir işlem değildir. Ayrıca, cihazınız zaten su geçirmezlik özelliğine sahipse (ama birçok kişinin başına geldiği gibi, yine de su geçirdiyse) telefonu açarak diğer parçaları da tehlikeye atabilirsiniz. Bu prosedürü uygulamak için yeterli bilginiz, ekipmanınız ve zamanınız yoksa ve sıvı teması onarım ücretini ödemek istemiyorsanız, telefonunuzu mümkün olduğunca uzun bir süre kurumaya bırakmanızı öneririz.

Telefon Su Teması
Telefon Su Teması

Su Geçirmemesi İçin Ne Yapmalısınız?​ #

Telefonunuzun ıslanma şansı olduğunu önceden biliyorsanız, telefonla havuza girmeyi planlıyorsanız, bazı koruma yöntemleri alabilirsiniz.

Özel tasarlanmış su geçirmez poşet kapları ve kılıflar, temel ekran erişimi sağlarken telefonunuzu korumanızı sağlar. IP derecesi her ne olursa olsun telefonunuz su geçirebilir! Bu konuyla ilgili yazımızı mutlaka okuyun.

Önceden planlamadığınız bir sıvı teması olur veya bir kaza meydana gelirse, cihazınızı hemen kapatın ve pirinç kullanmayın! Pirinç telefonunuza daha fazla zarar vermenize neden olabilir!

Fixplan Yeni Nesil Teknik Servis | iPhone Servis Ankara

Fixplan Blog yazıları ve makaleler Fixplan ekibinin çeşitli üyeleri tarafından yazılmaktadır. Apple Watch®, Apple Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo  |  434 686 616

Yerinde Tamir Araçları

Volkswagen Transporter T6 araçlarımızın içi özel olarak tasarlanmıştır. Telefonlarınızı profesyonel olarak tamir etmek için tüm donanıma sahip olan araç ve teknik ekibimizle, dilediğiniz yere geliyor, işleminizi ortalama 30 dakikada bitiriyoruz. Yapılan tüm Huawei teknik servis işlemlerine garanti veriyoruz.

Sadece

30′

Dakikada
iPhone Teknik Servis Yerinde Tamir Aracı
Neden

Fixplan ve
Avantajları

Fixplan Teknik Servisleri yerinde tamir hizmetleri, parça kalitesi, teknik yeterlilik sertifikaları, anti-statik çalışma ortamı, doğru arıza tespiti ve onarımı için gerekli yazılım ve donanımlar, garanti belgesi gibi profesyonel bir teknik serviste bulunması gereken yüzlerce önemli detayı tüm şubelerinde, aynı standartlarda sağlamaktadır. 

İşlem ve garanti süreleri

Mekanik parça değişim süreleri ortalama 30 dakikadır.

İşlemlere 24 aya kadar garanti verilmektedir. Takılan parçaya ve aldığınız hizmete göre garanti süreleri 3 ila 24 ay arasında değişkenlik göstermektedir.

Fixplan şubelerinde hizmet alabilir, ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilir ya da yerinde tamir araçları ile dilediğiniz adreste Huawei servis hizmeti alabilirsiniz.

Garanti Belgesi

2 Yıl
Garanti.

Elektronik cihazlar arıza verir, Fixplan size ve cihazlarınıza değer verir. Fixplan tarafından yapılan tüm işlemler garanti belgesiyle gelir.

Referanslar

Fixplan bir milyonu aşkın üye ve çalışanı bulunan Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarına sözleşmeli olarak hizmet sunmaktadır. Siz işinize odaklanın, Fixplan iletişim sorunlarınızın çözümünü en hızlı ve kolay şekilde sağlasın.

Onedio
Deloitte
Dsi Devlet Su İşleri
Arabica Coffee House
Ted Ankara Koleji
Atılım Üniversitesi
itü çekirdek
Eskihisar VW

Fixplan
Teknik Servis

Türkiye’nin en başarılı teknik servis firması olarak telefonlar için ekran değişimi, pil değişimi, kamera arızaları gibi sorunları ile ortalama 30 dakika içinde, dilediğiniz yerde onarıyoruz.

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ekran değişimi yapılmaktadır. 

Orijinal ekranlar 1 yıl, Fixplan ekranları 6 ay garanti kapsamındadır.

Ekranlarda, kırılma dışında çeşitli hata ve arızalar meydana gelebilir. OLED ekranın açısına bakarsanız, renk ve renk tonlarında küçük değişiklikler görebilirsiniz. Bu, OLED’in bir özelliğidir ve normal davranıştır. Uzun süreli kullanımda, OLED ekranlar hafif görsel değişiklikler gösterebilir. 

Yüksek kontrastlı bir görüntünün çok uzun süre ve sürekli olarak görüntülenmesi, ekranda “görüntü kalıcılığı” veya “yanma” gibi sebeplere yol açabilir. OLED “yanma” sebeplerinin etkilerini azaltmak için ve sektörde en iyi olmak için Super Retina ekran tasarlandı.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için batarya değişimi yapılmaktadır ve 6 ay garantilidir.

Lityum iyon piller şarj döngülerinde çalışır. Örneğin, pilinizin kapasitesinin % 75’ini bitirdikten sonra şarja takıp tamamen şarj ettiniz, ertesi gün % 25 kullandığınızda toplamda %100’e ulaşır ve bir şarj döngüsü sağlanmış olur.

Tüm bataryaların kapasitesi belli bir şarj döngüsünden sonra azalır. Kapasitesi düşen piller aynı zamanda cihazınızın yavaşlamasına neden olur.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huaweitelefon modelleri için mikrofon, ahize ve kulaklık ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

İç kulaklık, ahize ve mikrofon kaynaklı problemler Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde onarılır ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonla konuşurken ses gelmiyor, az geliyor, uğultulu veya cızırtılı geliyorsa iç kulaklığı değiştirmeniz gereklidir. Aynı sorunları telefonla konuşurken karşı taraf belirtiyorsa mikrofon değişimi yapılmalıdır.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için şarj soketi ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Şarj soketi arızası tamirleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde yapılır ve 1 yıl garanti verilir. Telefonunuz şarj olmuyorsa , kabloyu taktığınızda tam oturmuyor ve bazen şarj olmuyorsa, ya da telefonunuzu kapattığınızda kendi kendine geri açılıyorsa şarj soketini değiştirmelisiniz.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ön kamera, arka kamera ve kamera camı ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Ön kamera veya arka kamera tamir ve değişimleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonunuzun kamerası kırılmış, donuyor, siyah ekran çıkıyor veya kalitesiz fotoğraf çekiyorsa kameranın değişmesi gerekli olabilir. 

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için fiziksel tuşlar ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Telefonunuzun parmak izi, ana ekran, açma kapama ve ses açma/kapama tuşu arızaları Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde 1 yıl garanti verilir.

Fixplan Premium Teknik Servis

Fixplan Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei servis olarak cihazlarınız profesyonelce onarılır ve tüm işlemlere garanti verilir.

Kasa Değişimi
WiFi / Şebeke Arızaları
Işık Sensörü Arızaları
Titreşim Arızaları

Fixplan Premium Teknik Servis

Kurumlar için
Fixplan

Kurumsal anlaşma ile avantajlı fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

Öğrenciler için
Fixplan

Tüm öğrenciler Fixplan hizmetlerinden indirimli olarak yararlanmaktadır.

Güncel öğrenci kartı gereklidir.

Yerinde Tamir
Hakkında

Türkiye’nin tek profesyonel servis araçları ile dilediğiniz adreste hizmet alın, zaman kazanın.

Sadece 175₺

Sadece 175₺ fiyat farkıyla teknik servis aracını dilediğiniz adrese gelir ve cihazınızı 30 dakika içinde onarımını sağlar.

Tamir süreci

İnternet sitemizden veya müşteri hizmetlerini arayarak randevu alın, uzman teknisyenimiz dilediğiniz adrese gelip servis araçlarının içinde onarımı gerçekleştirsin.

Yerinde tamir
hakkında

Dilediğiniz adrese, dilediğiniz zaman profesyonel servis araçlarımız ile geliyor ve cihazlarınızı 30 dakika gibi bir sürede, araçlarımızın içinde onarıyoruz.

Uzun işlemler hakkında

Anakart arızaları gibi bir saatten uzun sürecek işlemlerde cihazlarınız merkezimize alınır ve onarımı yapılıp dilerseniz adresinize gönderilir.