Fixplan® Türkiye | Blog

Telefonunuz Su Geçirmez Değildir !

Kullandığımız cihazlar su geçirmez değildir! Su geçirmez özelliği ile satılıyor olsa bile bu tamamen su geçirmez olduğu anlamına gelmez. Sadece bir dereceye kadar suya karşı dayanıklı olduğu anlamına gelir.

Sıvı Teması #

IP Derecesi #

IP derecesi ne olursa olsun, telefonunuz su geçirebilir.​

GARANTİ​ #

Firmalar genellikle sıvı temasına garanti vermez.​

PİRİNÇ !​ #

Pirinç işe yaramaz hatta daha fazla zarar verebilir!​

ONARIM#

iPhone sıvı teması konusunda onarımı daha kolaydır.​

iPhone su geçirdi
iPhone su geçirdi

Sıvı Teması Hakkında #

Her telefon zamanla su geçirebilir.

  • Telefonlar tamemen su geçirmez değildir.
  • Sıvı temasına karşı garantili değildir.
  • Zamanla sıvı geçirmezlik özelliğini kaybeder.

Bilmeniz Gerekenler​ #

Samsung, Avustralyalı bir güvenlik grubu (ACCC) tarafından dava ediliyor, çünkü Samsung reklamları ve sosyal medya yayınları, Galaxy telefonlarının okyanusun derinliklerinde ve havuzlarda su geçirmeden yüzdüğünü gösteriyor, ancak Samsung, “deniz veya havuz kullanımına” karşı uyarıyor ve garanti kapsamı su hasarını kapsamıyor.

Reklamlar, IP puanları (IP67, IP68) ve telefonların X derinliğinde X süre boyunca suya dayanıklı olma iddiası kafa karıştırıcıdır. Bazı haberler ve inceleme siteleri, telefonlara “su geçirmez” deyince, gerçekler tam olarak söylenemediğinde durum daha da kötüleşir.

Gerçek şudur ki; telefonlar su konusunda tamamen güvenli değil, tamamen su geçirmez değil ve garanti kapsamında değildir.

Her Telefon Su Geçirebilir!​ #

Fixplan olarak bir çok telefonu parçalara ayırıp analiz ediyoruz. Bizim gibi birçok analiz ve yorum yapan YouTube kanalları, teknoloji dergileri ve kişiler var. Ancak bu analiz ve yorumlarda değinilmesi gereken önemli bir konuyu atlıyorlar. IP68 telefonunuz ile havuza, denize girdiğinizde ya da (dürüst olalım) tuvalette bir kazaya maruz kaldığında, bir sorun olur mu? EVET büyük bir sorun olabilir!

Telefonunuzu su geçirmez yapan genellikle bir yapıştırıcı banttır. Yapıştırıcı, düğmelerin, bağlantı noktalarının, hoparlörlerin ve telefonunuzun su ve havaya maruz kalan diğer bölümlerinin etrafında su geçirmez bir alan oluşturur. Telefonunuz yepyeni olduğunda ve henüz en ufak bir zarar görmediğinde suya oldukça dayanıklı olabilir.

Ancak bu yapışkan bantlar zamanla aşınır ve çatlamalara, kıvrılmalara, klor ve diğer kimyasallara maruz kalmaya karşı hassastır. Bir veya iki yıl sonra, telefonunuz muhtemelen sıvı geçirmezlik özelliğini fazlasıyla kaybeder.

Bazı Samsung modelleri darbe ve yetkisiz müdahale olmadığı taktirde sıvı temasına karşı, her durumda olmasa da garantilidir. Şarj soketinden giren bir sıvı garanti kapsamında iken, SIM yuvasından giren sıvı garanti kapsamı dışında sayılabilmektedir. Bu nedenle, cihazım sıvı geçirmez, geçirse de %100 garantili diye rahat davranmamanızı tavsiye ederiz.

iFixit CEO’su Kyle Wiens, Wall Street Journal’da yaptığı açıklamada çok daha karamsardı: “Telefonların verdikleri IP derecesi, bir telefon aldığınız ilk gün geçerlidir ve ondan sonraki gün geçersizdir.”

Su Telefonu Bozar Mı?​ #

Yapıştırıcı bantlar su geçirmez olmanın tek yolu değildir. Apple, OnePlus ve diğer birkaç telefon üreticisi, anakart bağlantıları silikon ile kaplıyor. Apple’ın tamir edilebilirlikten ödün vermeden akıllı telefonların su yalıtımında lider olduğunu söylemeliyiz. Bu nedenle iPhone anakart onarımlarını çok daha başarılı şekilde gerçekleştirebiliyoruz.

Aynı şey su yalıtımı için de geçerlidir: kutudan çıkar çıkmaz mükemmel bir durumda çalışır, ancak soda, bira, kahve, yerçekimi, yüksek ısı — telefonunuzun mükemmel sızdırmazlık özelliğini her şey bozar.

Telefonlardaki su hasarının ne kadar olduğu değil, hangi minerallerin hangi bileşenlerine tepki verdiği ile ilgilidir. Telefonu öldüren su değil, korozyon ve oksitlenmedir.

Sıvı teması iPhone
Sıvı teması iPhone

Su Geçirmemesi İçin Ne Yapılabilir ?​ #

Telefonunuzun ıslanma şansı olduğunu önceden biliyorsanız, telefonla havuza girmeyi planlıyorsanız, bazı koruma yöntemleri alabilirsiniz.

Özel tasarlanmış su geçirmez poşet kapları ve kılıflar, temel ekran erişimi sağlarken telefonunuzu korumanızı sağlar.

Önceden planlamadığınız bir sıvı teması olur veya bir kaza meydana gelirse, cihazınızı hemen kapatın ve pirinç kullanmayın! Pirinç telefonunuza daha fazla zarar vermenize neden olabilir!

Fixplan Yeni Nesil Teknik Servis | iPhone Servis Ankara 

Fixplan Blog yazıları ve makaleler Fixplan ekibinin çeşitli üyeleri tarafından yazılmaktadır. Apple Watch®, Apple Inc. şirketinin ticari markasıdır. Diğer tüm ticari markalar ilgili sahiplerinin mülkiyetindedir. Fixplan ve burada yer alan makaleler, Apple veya burada görünen diğer ticari markaların ilgili sahiplerinden herhangi biri tarafından sponsorlu, anlaşmalı ya da bağlantılı değildir.

Ücretsiz Kargo

Türkiye’nin her yerinden ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilirsiniz.

Yurtiçi Kargo  |  434 686 616

Yerinde Tamir Araçları

Volkswagen Transporter T6 araçlarımızın içi özel olarak tasarlanmıştır. Telefonlarınızı profesyonel olarak tamir etmek için tüm donanıma sahip olan araç ve teknik ekibimizle, dilediğiniz yere geliyor, işleminizi ortalama 30 dakikada bitiriyoruz. Yapılan tüm Huawei teknik servis işlemlerine garanti veriyoruz.

Sadece

30′

Dakikada
iPhone Teknik Servis Yerinde Tamir Aracı
Neden

Fixplan ve
Avantajları

Fixplan Teknik Servisleri yerinde tamir hizmetleri, parça kalitesi, teknik yeterlilik sertifikaları, anti-statik çalışma ortamı, doğru arıza tespiti ve onarımı için gerekli yazılım ve donanımlar, garanti belgesi gibi profesyonel bir teknik serviste bulunması gereken yüzlerce önemli detayı tüm şubelerinde, aynı standartlarda sağlamaktadır. 

İşlem ve garanti süreleri

Mekanik parça değişim süreleri ortalama 30 dakikadır.

İşlemlere 24 aya kadar garanti verilmektedir. Takılan parçaya ve aldığınız hizmete göre garanti süreleri 3 ila 24 ay arasında değişkenlik göstermektedir.

Fixplan şubelerinde hizmet alabilir, ücretsiz kargo ile cihazlarınızı gönderebilir ya da yerinde tamir araçları ile dilediğiniz adreste Huawei servis hizmeti alabilirsiniz.

Garanti Belgesi

2 Yıl
Garanti.

Elektronik cihazlar arıza verir, Fixplan size ve cihazlarınıza değer verir. Fixplan tarafından yapılan tüm işlemler garanti belgesiyle gelir.

Referanslar

Fixplan bir milyonu aşkın üye ve çalışanı bulunan Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarına sözleşmeli olarak hizmet sunmaktadır. Siz işinize odaklanın, Fixplan iletişim sorunlarınızın çözümünü en hızlı ve kolay şekilde sağlasın.

Onedio
Deloitte
Dsi Devlet Su İşleri
Arabica Coffee House
Ted Ankara Koleji
Atılım Üniversitesi
itü çekirdek
Eskihisar VW

Fixplan
Teknik Servis

Türkiye’nin en başarılı teknik servis firması olarak telefonlar için ekran değişimi, pil değişimi, kamera arızaları gibi sorunları ile ortalama 30 dakika içinde, dilediğiniz yerde onarıyoruz.

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ekran değişimi yapılmaktadır. 

Orijinal ekranlar 1 yıl, Fixplan ekranları 6 ay garanti kapsamındadır.

Ekranlarda, kırılma dışında çeşitli hata ve arızalar meydana gelebilir. OLED ekranın açısına bakarsanız, renk ve renk tonlarında küçük değişiklikler görebilirsiniz. Bu, OLED’in bir özelliğidir ve normal davranıştır. Uzun süreli kullanımda, OLED ekranlar hafif görsel değişiklikler gösterebilir. 

Yüksek kontrastlı bir görüntünün çok uzun süre ve sürekli olarak görüntülenmesi, ekranda “görüntü kalıcılığı” veya “yanma” gibi sebeplere yol açabilir. OLED “yanma” sebeplerinin etkilerini azaltmak için ve sektörde en iyi olmak için Super Retina ekran tasarlandı.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için batarya değişimi yapılmaktadır ve 6 ay garantilidir.

Lityum iyon piller şarj döngülerinde çalışır. Örneğin, pilinizin kapasitesinin % 75’ini bitirdikten sonra şarja takıp tamamen şarj ettiniz, ertesi gün % 25 kullandığınızda toplamda %100’e ulaşır ve bir şarj döngüsü sağlanmış olur.

Tüm bataryaların kapasitesi belli bir şarj döngüsünden sonra azalır. Kapasitesi düşen piller aynı zamanda cihazınızın yavaşlamasına neden olur.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huaweitelefon modelleri için mikrofon, ahize ve kulaklık ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

İç kulaklık, ahize ve mikrofon kaynaklı problemler Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde onarılır ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonla konuşurken ses gelmiyor, az geliyor, uğultulu veya cızırtılı geliyorsa iç kulaklığı değiştirmeniz gereklidir. Aynı sorunları telefonla konuşurken karşı taraf belirtiyorsa mikrofon değişimi yapılmalıdır.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için şarj soketi ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Şarj soketi arızası tamirleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde yapılır ve 1 yıl garanti verilir. Telefonunuz şarj olmuyorsa , kabloyu taktığınızda tam oturmuyor ve bazen şarj olmuyorsa, ya da telefonunuzu kapattığınızda kendi kendine geri açılıyorsa şarj soketini değiştirmelisiniz.

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için ön kamera, arka kamera ve kamera camı ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Ön kamera veya arka kamera tamir ve değişimleri Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde ve 1 yıl garanti verilir.

Eğer telefonunuzun kamerası kırılmış, donuyor, siyah ekran çıkıyor veya kalitesiz fotoğraf çekiyorsa kameranın değişmesi gerekli olabilir. 

Fixplan Premium Teknik Servis

Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei telefon modelleri için fiziksel tuşlar ile ilgili arızaların onarımı yapılmaktadır.

Telefonunuzun parmak izi, ana ekran, açma kapama ve ses açma/kapama tuşu arızaları Fixplan tarafından ortalama 30 dakika içinde 1 yıl garanti verilir.

Fixplan Premium Teknik Servis

Fixplan Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei servis olarak cihazlarınız profesyonelce onarılır ve tüm işlemlere garanti verilir.

Kasa Değişimi
WiFi / Şebeke Arızaları
Işık Sensörü Arızaları
Titreşim Arızaları

Fixplan Premium Teknik Servis

Kurumlar için
Fixplan

Kurumsal anlaşma ile avantajlı fiyatlardan faydalanabilirsiniz.

Öğrenciler için
Fixplan

Tüm öğrenciler Fixplan hizmetlerinden indirimli olarak yararlanmaktadır.

Güncel öğrenci kartı gereklidir.

Yerinde Tamir
Hakkında

Türkiye’nin tek profesyonel servis araçları ile dilediğiniz adreste hizmet alın, zaman kazanın.

Sadece 175₺

Sadece 175₺ fiyat farkıyla teknik servis aracını dilediğiniz adrese gelir ve cihazınızı 30 dakika içinde onarımını sağlar.

Tamir süreci

İnternet sitemizden veya müşteri hizmetlerini arayarak randevu alın, uzman teknisyenimiz dilediğiniz adrese gelip servis araçlarının içinde onarımı gerçekleştirsin.

Yerinde tamir
hakkında

Dilediğiniz adrese, dilediğiniz zaman profesyonel servis araçlarımız ile geliyor ve cihazlarınızı 30 dakika gibi bir sürede, araçlarımızın içinde onarıyoruz.

Uzun işlemler hakkında

Anakart arızaları gibi bir saatten uzun sürecek işlemlerde cihazlarınız merkezimize alınır ve onarımı yapılıp dilerseniz adresinize gönderilir.